Ceny nieruchomości w całym kraju dynamicznie rosną. Ten trend nie ominął także Gdańska, który z uwagi na swoje liczne walory przyciąga coraz więcej osób gotowych osiąść tam na stałe. Warto zatem sprawdzić, jakie koszty pociąga za sobą zakup nieruchomości w Gdańsku i jak sfinansować takie przedsięwzięcie?

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w II kwartale 2021 roku utrzymywała się wysoka aktywność na rynku mieszkaniowym, a roczna sprzedaż prawie wróciła do poziomów obserwowanych

w latach 2017-2019. Ceny transakcyjne w ujęciu kwartał do kwartału na rynku pierwotnym wzrosły z uwagi na większą sprzedaż droższych i lepiej zlokalizowanych mieszkań, szczególnie w Gdańsku, Gdyni i Krakowie. W samym Gdańsku dynamika wyżej wymienionych cen wynosiła 4,7%, a ceny transakcyjne na rynku wtórnym wzrosły o 2,8%.

Według raportu JLL w III kwartale 2021 roku w Trójmieście sprzedano 2,6 tys. mieszkań. To o 2,2 tys. mieszkań mniej niż w Warszawie, ale też o 1 tys. więcej niż Łodzi i o 900 więcej niż w Poznaniu. Zapotrzebowanie na nieruchomości w Gdańsku jest wysokie z uwagi na walory przyrodnicze, biznesowe i edukacyjne. Znajduje się tam m.in. Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Medyczny i Olivia Business Centre. Zachęca także doskonała infrastruktura – do Gdańska dostaniemy się szybko każdym środkiem transportu komunikacji publicznej. 

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku w II kwartale 2021 r. – rynek pierwotny

Z danych udostępnionych przez NBP wynika, że średnia cena ofertowa za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku na rynku pierwotnym wynosiła 9.714 zł w drugim kwartale 2021 roku. Średnia cena transakcyjna w tym samym okresie na była o 543 zł wyższa i zatrzymała się na poziomie 10.257 zł. W drugim kwartale bieżącego roku najwięcej trzeba było zapłacić za mieszkania małe o powierzchni do 40 metrów kwadratowych i mieszkania duże o powierzchni powyżej 80,1 metra kwadratowego. Największa różnica pomiędzy średnią ceną ofertową a transakcyjną występowała w segmencie mieszkań małych i wynosiła 6,6%.

Cena za metr kwadratowy mieszkania w Gdańsku w II kwartale 2021 r. – rynek wtórny

Rynek wtórny w Gdańsku cechował się większą zmiennością cen niż rynek pierwotny. Tym razem to średnie ceny transakcyjne były widocznie niższe od cen ofertowych. Średnia cena metra kwadratowego w pierwszym wariancie wynosiła w analizowanym okresie 9.071 zł i była o 1.748 zł niższa od średniej ceny ofertowej, którą rynek ustalił na poziomie 9.071 zł. Na rynku wtórnym najwięcej trzeba było zapłacić za mieszkania małe o powierzchni nieprzekraczającej 40 metrów kwadratowych. 

Cena ofertowa dla lokali tego typu wynosiła 12.001 zł, a cena transakcyjna 10.077 zł. Najmniej płacono za mieszkania duże o powierzchni powyżej 80,1 metra kwadratowego – średnia cena transakcyjna  wynosiła 7.435 zł. W tym segmencie nieruchomości cena ofertowa była wyższa aż o 37,5% od ceny transakcyjnej. 

Aktualne ceny i sytuacja na rynku mieszkaniowym w Gdańsku

Zgodnie z danymi serwisu SonarHome w listopadzie 2021 roku cena za metr kwadratowy mieszkania w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosła z 9.384 zł do około 9.595 zł. Natomiast od początku roku cena za metr kwadratowy mieszkania wzrosła o 11,22%. Szacunkowa liczba ofert oscyluje w granicach 3.600, a średni czas wygaśnięcia ogłoszenia sprzedaży to 86 dni. Najszybciej sprzedają się mieszkania w rejonie dzielnicy Wzgórze Mickiewicza. Najdłużej muszą czekać osoby sprzedające lokal w okolicy dzielnicy Wyspa Sobiczewska.

Najdroższe i najtańsze dzielnice i ulice w Gdańsku

Według wspomnianego wyżej serwisu SonarHome najdroższą dzielnicą Gdańska jest Wyspa Sobieszewska ze średnią ceną za metr kwadratowy mieszkania na poziomie 14.526 zł. Na kolejnych miejscach uplasowało się Śródmieście (12.392 zł) i Brzeźno (11.894 zł). Z kolei do najtańszych dzielnic zalicza się Nowy Port (7.901 zł), Olszynkę (6.571 zł) i Rudniki (6.210 zł).

Jeszcze większe rozbieżności w cenie za metr kwadratowy mieszkania zaobserwować można, porównując najdroższe i najtańsze ulice w Gdańsku. Najbardziej prestiżowe adresy zlokalizowane są wzdłuż ulicy Błękitnej (21.818 zł), Jelitkowskiej (21.615 zł) i Wypoczynkowej (21.419 zł). Najmniej za metr kwadratowy zapłacimy, decydując się na mieszkanie przy ulicy Inspektorskiej (5.817 zł), kpt. Konstantego Maciejewicza (5.864 zł) i Kątowej (5.894 zł). 

Jak sfinansować zakup nieruchomości w Gdańsku?

Mając na uwadze fakt, że przeciętna wartość mieszkania w Gdańsku zbliża się do 600.000 zł, to wygospodarowanie kwoty umożliwiającej zakup takiej nieruchomości bez finansowego wsparcia ze strony banku, jest dla zdecydowanej większości osób niemożliwe. Dlatego jedynym wyjściem z takiej sytuacji jest kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie. Z uwagi na dodatkowe zabezpieczenie interesów banku w postaci kredytowanej nieruchomości jest to najtańsza forma finansowania dostępna na rynku.

Jeśli znajdujecie się już w gronie szczęśliwców posiadających nieruchomość w Gdańsku i planujecie zaciągnąć zobowiązanie na realizację bieżących potrzeb konsumpcyjnych, to porównywarka ofert bankowych Bankier SMART jest rozwiązaniem właśnie dla Was. Dzięki niej sprawdzicie najlepsze propozycje banków i wybierzecie te, które najlepiej dopasowane są do waszych oczekiwań i możliwości.