Miłośnicy konopi indyjskich z całego świata korzystają z tej rośliny w celach medycznych i rekreacyjnych. Za jej działanie odpowiadają kannabinoidy. Jednym z nich jest tetrahydrokannabinol, czyli popularne THC. Jest to substancja zakazana w Polsce, a za posiadanie konopi z nią w składzie grozi odpowiedzialność karna. Tetrahydrokannabinol można znaleźć także w konopiach siewnych i konopiach dzikich, choć w mniejszej ilości.
Czym jest THC?
„Tetrahydrokannabinol (THC) jest głównym związkiem psychoaktywnym obecnym w marihuanie. THC można również znaleźć, jako zanieczyszczenie, w niektórych komercyjnie dostępnych produktach konopnych sprzedawanych w sklepach ze zdrową żywnością i w Internecie jako dobre źródło niezbędnych kwasów tłuszczowych.”
Justin M. Holler.
Zrozumienie THC wymaga zgłębienia wiedzy z dziedziny kannabinoidów. Substancje te to związki chemiczne występujące w konopiach. Kannabinoidy oddziałują z receptorami znajdującymi się w organizmie ludzkim i wywołują szereg efektów, takich jak: relaksacja, zmniejszenie napięcia mięśni, łagodzenie objawów stresu. W konopiach występuje liczna grupa tych związków w różnych stężeniach, jednak to THC jest najbardziej znany z nich wszystkich.
Dlaczego konopie produkują kannabinoidy?
THC jest metabolitem powstającym z THCA pod wpływem dekarboksylacji. Związki te stanowią naturalny repelent przeciw drapieżnikom, pasożytom, szkodnikom i chronią roślinę przed działaniem UV.
Co ciekawe – konopie, które zostały wyeksponowane na działanie niekorzystnych warunków produkują znacznie więcej THC. Stąd pomysły np. na treningi ScrOG i SOG.
THC produkowane jest zarówno przez konopie siewne, jak i indyjskie. Pisaliśmy już, że same kannabinoidy zawarte w roślinie w formie kwasowej nie mają działania aktywnego. Potrzeba podgrzania (dekarboksylacji), by uzyskać z rośliny psychoaktywną postać czystego THC. Ale jak to się dzieje po kolei? Sprawdź:
- Konopie na samym początku wytwarzają kwas kannabigerolowy (CBGa) – nazywany matką kannabinoidów. Roślina może przekształcić ten związek w THCa i THC.
- W drugim etapie CBGa wytwarza THCa (kwas tetrahydrokannabinolowy), który nie ma właściwości psychoaktywnych.
- Dopiero poprzez podgrzanie THCa zamienia się w aktywne THC.
Dekarboksylacja najlepiej zachodzi w temperaturze powyżej 100 stopni, wyróżniamy kilka jej sposób:
- waporyzacja, czyli podgrzanie suszu konopi indyjskich,
- wystawienie konopi na światło słoneczne, jest to jednak powolny proces mający na celu przekształcenie się THCA w THC,
- konwersja z wykorzystaniem alkoholu lub CO2 – daje największe stężenie THC.
Proces powstania czystego THC to skomplikowane chemiczne reakcje dziejące się na poziome rośliny.
Jak działa THC?
THC jest substancją znaną głównie ze swojego psychoaktywnego działania. To THC sprawiło, że konopie indyjskie są tak chętnie wykorzystywane w celach rekreacyjnych.
Tetrahydrokannabinol oddziałuje na receptory CB1 i CB2, które znajdują się w całym organizmie ludzkim. Po dostaniu się do organizmu zmniejsza się uwalnianie acetylocholiny, noradrenaliny i glutaminianów.
THC oddziałuje głównie na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i stan psychofizyczny użytkownika. Należy przy tym pamiętać, że THC może działać różnie u każdego z użytkowników. U jednych może powodować uspokojenie, a u innych prowadzić do lęku i niepokoju.
Długotrwałe przyjmowanie THC może doprowadzić do zbudowania tolerancji organizmu, a w konsekwencji słabszego działania substancji.
THC może wywoływać efekty, takie jak:
- relaksacyjne, powodujące euforię,
- przeciwwymiotne,
- powodujące zmiany nastroju i percepcji,
- zaburzenia apetytu, np. wzmożony apetyt,
- pobudzenie lub wyciszenie,
- upośledzenie pamięci krótkotrwałej,
- wzmożona wrażliwość na bodźce,
- poczucie szczęścia,
- rozweselenie,
- wyostrzenie zmysłów,
- słowotok,
- zaburzenia postrzegania czasu,
- fałszywy odbiór barw,
- zmniejszenie odczucia bólu.
Czy THC może być niebezpiecznie?
Tetrahydrokannabinol jest naturalnie występującą substancją, a podobne metabolity można znaleźć w organizmie ludzkim. Tak jak inne substancje psychoaktywne, THC może jednak nieść ze sobą także niepożądane działanie.
Jakie są negatywne skutki przyjmowania THC?
- Zwiększone tętno,
- zwiększone ciśnienie krwi,
- suchość jamy ustnej,
- ból głowy,
- obrzęk powiek,
- zwiększone wydzielanie potu,
- wysuszenie spojówek,
- kaszel,
- osłabienie mięśni,
- nudności,
- bóle w klatce piersiowej,
- trudności z oddychaniem,
- wymioty,
- zaburzenie koordynacji ruchowej,
- lęk,
- niepokój.
Spożywanie THC jest szczególnie niebezpiecznie dla kierowców, ponieważ powoduje problemy z koncentracją, obniża czas reakcji, a w efekcie może być powodem wypadków. Za jazdę pod wpływem marihuany grozi do 2 lat więzienia!
Zawartość THC w najpopularniejszych szczepach konopi
Określenie ilości THC w marihuanie jest dość skomplikowane i więcej przeczytasz o tym w serwisie konopnym Hemplo. Poniżej zaprezentujemy szczepy wraz z zawartością i stężeniem procentowym THC+THCa.
Obecnie znanych jest kilka tysięcy szczepów konopi indyjskich, a growerzy ciągle opracowują nowe. Każdy ze szczepów różni się mocą, wymaganiami uprawnymi, profilem kannaboidowym, profilem terpenowym, szybkością wzrostu i innymi parametrami. Uprawiane dziś konopie mają znacznie więcej THC niż ich przodkowie, a wzrostowa tendencja obserwowana jest od lat. Dzieje się tak dlatego, że hodowcy krzyżują rośliny w taki sposób, by miały jak najwięcej tej substancji.
Przedstawiamy kilka ulubionych wśród społeczności szczepów.
Royal Gorilla
Royal Gorilla to szczep, który charakteryzuje się naprawdę wysoką zawartością THC wynoszącą 21% i więcej. Szczep przeznaczony jest dla zaawansowanych użytkowników konopi. Początkujący powinni unikać tego szczepu, ze względu na silny haj. Ziemisty i sosnowy aromat sprawił, że szczep doceniany jest przez prawdziwych koneserów.
Z krzaków tego szczepu można uzyskać 500-600g/m²
Amnesia Haze
Amnesia Haze to szczep, który wielokrotnie został nagradzany na festiwalach konopnych. Szczep charakteryzuje się bardzo obfitymi plonami i wysoką zawartością THC. Haj wywoływany przez Amnesię trwa długo i zadowoli większość koneserów. Stężenie THC wynosi zazwyczaj 19%-25%.
Z metra kwadratowego tej odmiany można uzyskać 600-700g marihuany.
Cookies Gelato
Jeżeli szukacie ekstremalnych doznań dostarczonych przez konopie, to Cookies Gelato zadowoli wasze oczekiwania. Działanie tego szczepu przeznaczone jest jedynie dla zaawansowanych palaczy i prawdziwych koneserów. Gęste, żywiczne pąki o aromatycznym zapachu dostarczają niezapomnianych wrażeń sensorycznych. Stężenie THC w szczepie wynosi aż 15%.
Green Gelato daje plony rzędu 500-700g/m².
White Widow
Szczep dostępny niemal we wszystkich niderladzkich coffeeshopach. White Widow jest znana niemal na całym świecie i urzeka użytkowników swoim smakiem, a także zapachem. Psychodeliczny i relaksujący haj sprawił, że White Widow była wielokrotnie nagradzana. Stężenie THC w szczepie wynosi min. 15%.
Metr kwadratowy uprawy White Widow daje 500-600g towaru.
Skunk XL
Szczep od lat dostarcza niezapomnianych przeżyć swoim użytkownikom. Zbilansowany smak i zapach szczepu przywodzi na myśl słodkie owoce. Skunk XL pasuje idealnie do leniwego wieczoru ze znajomymi. Stężenie THC wynosi 15%-20%.
Daje plony rzędu 600-650g/m².
OG Kush
Szczep znany jest pod wieloma nazwami, jednak jego wyjątkowość urzeka każdego, kto go spróbuje. Aromatyczny smak i zapach cytrusów przysparza popularności szczepowi, którego stężenie THC wynosi 18%-25%.
W uprawie pozwala na zbory 425–475 g/m².
Sour Diesel
Kwaśny smak i aromat sprawia, że Sour Diesel zyskał rzeszę wiernych fanów. Roślina może dorastać nawet do dwóch metrów wysokości. Intensywny i oszałamiający haj przeznaczony jest głównie dla doświadczonych palaczy. Stężenie THC wynosi 19%.
Plony Sour diesel to 450-550 g na m².
Blue Dream
Blue Dream jest hybrydą, która często wykorzystywana jest do upraw indoor. Wielkie, zbite i aromatyczne topy charakteryzują się stosunkowo dużą ilością żywicy. Szczep wykorzystywany jest także w medycynie. Stężenie THC w szczepie wynosi 18%.
Decydując się na uprawę można uzyskać 500-600g/m².
Gdzie znajduje się najwięcej THC w roślinie
Wiemy już czym jest THC, jak działa, a także jak dużo możemy go znaleźć w roślinie. Czas się dowiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się THC w konopiach?
Kwiaty
Są narządami rozrodczymi damskich roślin. Po zapłodnieniu męskim pyłkiem w kwiatach rozwijają się nasiona. Kwiaty są najbardziej pożądanymi częściami morfologicznymi tych roślin. Na kwiatach obecne są trichomy. Budową przypominają grzyby, ale ich wymiary to 50-100 mikronów, przez co trudno dostrzec je gołym okiem. Główną funkcją tych organów jest ochrona kwiatów przed różnego typu owadami. W trichomach znajdują się specjalne komórki, które wytwarzają terpeny i kannabinoidy, w tym THC. W kwiatach znajduje się najwięcej THC, a jego stężenie może sięgać nawet 40%.
Liście
U konopi można wyróżnić liście cukrowe i liście wiatrakowe. Liście wiatrakowe są największymi liśćmi i w głównej mierze odpowiadają za proces fotosyntezy. Stężenie THC w liściach wiatrakowych jest niewielkie i zwyczajowo nie przekracza 4%. Wielu plantatorów traktuje te liści jako produkt uboczny, jednak można je wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów.
Liście cukrowe są znacznie mniejsze od wiatrakowych. Znajdują się one w kwiatach i i okolicach kwiatów. Plantatorzy wycinają te liście przed suszeniem kwiatów, ponieważ ich obecność niekorzystnie wpływa na smak gotowej marihuany. Istnieje wiele sposobów na wykorzystanie resztek z trimmingu. Z liści cukrowych można stworzyć shatter, haszysz, czy ekstrakty. Stężenie THC w liściach cukrowych wynosi zazwyczaj 1% – 10%.
Łodygi i gałęzie
Łodygi konopi są sztywne i mocne. Wzrastają pionowo i nadają roślinie stabilności, są bogate we włókno. W łodygach znajdują się niewielkie ilości THC, a stężenie wynosi zazwyczaj od 1% do 5%. Łodygi można wykorzystać do wyrobu herbat, likieru czy masła konopnego.
Gałęzie stanową główną podporę dla liści i kwiatów, a także biorą udział w transporcie wody i składników odżywczy. Podobnie jak łodygi – gałęzie nie posiadają wysokich stężeń THC.
Korzenie
Korzenie są bardzo ważnymi częściami anatomicznymi konopi. Dzięki nim roślina utrzymuje się w podłożu i pobiera składniki odżywcze z gleby. Korzenie posiadają jedynie śladowe ilości THC.
Ile działek można zrobić z jednego krzaka konopi indyjskiej?
Konopie indyjskie w głównej mierze uprawiane są na potrzeby produkcji marihuany rekreacyjnej, ale uprawiana jest także na potrzeby medycyny. Na czarnym rynku bardzo łatwo jest dostać marihuanę, jednak jej jakość pozostawia wiele do życzenia. Kupując marihuanę użytkownik nie ma pewności czy jest ona „czysta”. Często zdarza się, że na czarnym rynku pojawiają się syntetyczne konopie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.
Jak już wiecie, każdy szczep charakteryzuje się inną wielkością plonów. Popularną praktyką wśród growerów ulicznych jest wybór szczepów, które zapewniają wysokie plony. Jednym z takich szczepów jest Amnesia Haze. Szczep charakteryzuje się wysokim stężeniem THC i średnimi plonami w wysokości 600g z metra kwadratowego uprawy.
Ile działek dilerskich można wyprodukować z 600g kwiatów?
Surowe kwiaty konopne nie mogą być nazywane jeszcze marihuaną. Marihuana to wysuszone kwiaty konopi indyjskich. W produkcji marihuany bardzo ważny jest etap suszenia kwiatów.
„Chemicy sądowi często przeprowadzają analizy wagi skonfiskowanych narkotyków, aby określić progi przestępczego handlu. Masa narkotyków pozostaje względnie stała od momentu zajęcia do momentu ich analizy, jednak masa świeżo zebranych roślin konopi zmienia się z czasem w wyniku wysuszenia. W związku z tym obserwuje się spadek odnotowanej przez chemików wagi. […] Konopie traciły od 25 do 77% swojej pierwotnej masy przechowywane w średniej temperaturze 22,2 °C i wilgotności względnej 49%. Oczekuje się, że warunki środowiskowe zmieniają utratę masy i czas procesu suszenia. Ilościowe określenie różnicy w masie po zajęciu może służyć do wyjaśnienia ogólnych ilościowych różnic w zarejestrowanych masach w danym przypadku.”
Marcus L.Warner i. in.
Przyjmując, że waga świeżych kwiatów spada średnio o 50%, to z 600g kwiatów można uzyskać 300g gotowej marihuany.
Na czarnym rynku bardzo popularne są działki dilerskie w wysokości 1g i 5g, jednak niektórzy dilerzy sprzedają także 0,5g.
Z 300g gotowej marihuany można uzyskać 300 działek 1g i 60 działek 5g.
Zakładając, że średnia cena grama marihuany wynosi 50zł, to z 300g wyrobu, czyli z jednego metra kwadratowego uprawy diler może zyskać 15 000 złotych.
Garść ciekawostek o THC i konopiach
Przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek związanych z THC i innymi kannaboidami.
- Kannabinoidy są naturalnie syntetyzowane w organizmie ludzkim.
- Kannabinoidy wpływają na homeostazę organizmu.
- Długotrwałe palenie marihuany może doprowadzić do chorób dróg oddechowych.
- Według ONZ 158,8 mln ludzi na całym świecie używa marihuany, co stanowi ponad 3,8% światowej populacji.
- W 1996 roku Kalifornia stała się pierwszym stanem w USA, który legalnie zezwalał na medyczną marihuanę pacjentom posiadającym ważne zalecenia lekarza.
- Po zabójstwie Tupaca Shakura członkowie jego zespołu muzycznego zmieszali prochy Tupaca z marihuaną i ją wypalili.
- Pierwsze dwa projekty Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych zostały napisane na papierze z konopi.
- Ponad 120 ton włókna konopnego zostało użyte do usztywnienia USS Constitution „Old Ironsides”, najstarszego okrętu marynarki wojennej w Ameryce.
- Średnio co najmniej jedna osoba na minutę jest w USA aresztowana za posiadanie marihuany.
- Marihuana nie zabija – w długiej historii ludzkości nie udokumentowano przypadku, w którym to osoba umarła na skutek przedawkowania.
- Zielone Wesela – to zupełnie nowy trend zapoczątkowany w USA. Na weselnym stole zamiast wódki, goście znajdą skręta.
- Konopie można jeść na surowo.
Podsumowanie
Konopie indyjskie znane są na całym świecie i użytkownicy doceniają jej działanie. Za charakterystyczny haj wywoływany przez tą roślinę odpowiedzialne jest THC. Substancja ta w największym stężeniu znajduje się w kwiatach konopi indyjskich, ale znaleźć można ją także w kwiatach konopi siewnych i dzikich.
W konopiach indyjskich jest od 10 do nawet 40% THC. W konopiach siewnych znacznie mniej – od 0,1 do 1%, przy czym polskie prawo zabrania upraw konopi włóknistych o zawartości THC przewyższającej 0,3%.
Z metra kwadratowego uprawy można uzyskać około 300 gramów marihuany. Zakładając średnią 20% zawartość THC, przy idealnej i bezstratnej metodzie ekstrakcji moglibyśmy uzyskać około 60 gramów THC/m2 uprawy. Ekstrakcja THC to jednak temat bardziej skomplikowany, przeznaczony na osobne rozważania.
Źródła
- Δ9-Tetrahydrocannabinol Content of Commercially Available Hemp Products – Justin M. Holler, Thomas Z. Bosy, Christopher S. Dunkley, Barry Levine, Marilyn R. Past, Aaron Jacobs.
- https://hempking.eu/pl/thc-co-to-za-skrot/
- Who „Section 1 THC Chemistry” https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/Section1.THC.Chemistry.pdf?ua=1
- „Heas Sup „Endocannabinoid”” https://headsup.scholastic.com/students/endocannabinoid
- „The effects of Δ9-tetrahydrocannabinol on the dopamine system” Michael A. P. Bloomfield, Abhishekh H. Ashok, Nora D. Volkow & Oliver D. Howes
- „The Potential Therapeutic Effects of THC on Alzheimer’s Disease” Cao, Chuanhai
- „The THC content of cannabis in Australia: evidence and implications” Wayne Hall
- https://www.royalqueenseeds.pl/blog-dziesiec-odmian-2021-roku-o-wysokiej-zawartosci-thc-n814
- https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/leki/thc-dzialanie-aa-XVZS-nzNh-vY7i.html
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5628559/
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2468170916300868