Dla wielu z nas wypoczynek nad Bałtykiem staje się doskonałą okazją do odwiedzenia Gdańska – miasta kuszącego ciekawymi muzeami oraz perełkami dawnej architektury. Warto jednak pamiętać, że ciekawym celem wycieczki może się okazać nie tylko historyczne centrum miasta, ale i jego dzielnice. Którym z nich warto poświęcić swój czas?

Orunia

Ta dzielnica może się pochwalić historią sięgającą XIV wieku. Swego czasu była to ważna wieś, której mieszkańcy bogacili się m. in. za sprawą przebiegającej tędy trasie handlowej. Dziś jest to dość spokojna dzielnica, na terenie której znajduje się tak ciekawy zabytek, jakim jest pojezuicki kościół z przełomu XVII i XVIII wieku. Sąsiaduje z nim drewniana dzwonnica, pochodząca z końca XVIII stulecia. Te atrakcje najmocniej przyciągają uwagę turystów odwiedzających Orunię – kameralną dzielnicę, z terenu której doskonale widać już wieżę gdańskiego kościoła mariackiego.

Oliwa

Ta dzielnica Gdańska jest bardzo chętnie odwiedzana przez wycieczki, a to za sprawą cennych zabytków, z jakimi można się tu spotkać. Położenie między Wrzeszczem a Spotem, ciekawa historia oraz piękne budowle – oto czynniki, dzięki którym jest to miejsce bardzo popularne. Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć? Uwagę gości odwiedzających Gdańsk – Oliwę przyciąga m. in. malowniczy Park im. Adama Mickiewicza, ZOO oraz kuźnia wodna. Pałac Opatów oraz słynne Muzeum Diecezjalne to kolejne atrakcje, które przyciągają na teren tej dzielnicy gości. Najcenniejszym skarbem Oliwy jest jednak potężna katedra, we wnętrzu której ujrzeć można nie tylko wiele cennych dzieł sztuki sakralnej, ale i potężne, rokokowe organy – znane i cenione w całej Europie.

Wrzeszcz

Ta dzielnica ma charakter samodzielnego miasta, długą historię oraz dość zróżnicowaną zabudowę. Aleja Gdańska, imponujący gmach Politechniki Gdańskiej – najstarszej i największej zarazem uczelni technicznej w północnej części kraju, gmach Opery i Filharmonii Bałtyckiej – to tylko wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas wycieczki po terenie tej dzielnicy. Wrzeszcz znany jest również z pięknego Parku Akademickiego oraz Gdańskiej Akademii Medycznej.

Kto spędza wczasy nad morzem, ten Gdańskiem i jego dzielnicami koniecznie powinien się zainteresować. Wycieczki po Oruni, Oliwie czy terenie Wrzeszcza mogą się przecież dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą oraz wyjątkową okazją do poznania nieco mniej znanych skarbów tego wielkiego miasta.