Ta dzielnica wchodzi w skład Gdańska, jednak w czasie wycieczki po jej terenie można odnieść wrażenie, że spaceruje się po terenie samodzielnego miasta. Wrzeszcz to ciekawe miejsce, a w granicach tej dzielnicy czekają na nas unikalne atrakcje oraz ciekawe budynki. Z jakimi obiektami można się tu spotkać?

Z kart historii – Wrzeszcz i jego dzieje

Pierwsze wzmianki na temat tej dzielnicy pochodzą z połowy XIII wieku. Wiadomo, że pomyślny rozwój tej osady związany był z położeniem w pobliżu ważnych szlaków komunikacyjnych oraz z bliskością Gdańska. Wiadomo, że osada ta często przechodziła z rąk do rąk. Wrzeszcz należał do kościoła św. Katarzyny, był też swego czasu własnością Zakonu Krzyżackiego. Należał do patrycjuszy i Królestwa Prus, stanowił także część Wolnego Miasta. Przez wieki Wrzeszcz funkcjonował jako samodzielna miejscowość, jednak od marca 1814 roku jest on jedną z dzielnic Gdańska. W czasie wycieczki po terenie Trójmiasta z pewnością warto odwiedzić tę dzielnicę. Nie brak tu przecież miejsc ciekawych, którym warto poświęcić swój czas. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie spacerów po tej części Gdańska?

Wrzeszcz i jego atrakcje: na co warto zwrócić uwagę?

Na terenie Wrzeszcza nie brak ciekawych budowli i obiektów, które zaskakują swą różnorodnością. Obok nowych galerii handlowych rolę bardzo ważną odgrywają tu gmachy użyteczności publicznej oraz zabytki, mające nam przypominać o długiej i ciekawej historii tej dzielnicy. Browar znajdujący się na terenie osiedla Kuźniczki, Park Kuźniczki i dwór Studzienka, będący jedną z najstarszych budowli na terenie Wrzeszcza – oto atrakcje, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Kuszą też ciekawe koszary, które historycznie związane są z gdańskimi fortyfikacjami. Dla miłośników nauki teren Wrzeszcza to przede wszystkim Politechnika Gdańska. To jedna z najstarszych uczelni w tej części kraju. Politechnika może się pochwalić historią sięgającą początków XX wieku oraz piękną siedzibą, obok której nie można przejść obojętnie. Gmach Główny Politechniki Gdańskiej jest przecież jedną z najcenniejszych ozdób ulicy Narutowicza, a jego neorenesansowe elewacje mogą oczarować każdego miłośnika sztuki. Czołg T-34 (pierwszy czołg antyhitlerowskiej koalicji, który w marcu 1945 roku wjechał do Gdyni) zamieniony na pomnik to kolejna ciekawostka, z jaką można się tu spotkać.

Wielokulturowy Wrzeszcz – cenne zabytki sakralne

Wrzeszcz to dzielnica, na terenie której do dziś widoczne są ślady różnych społeczności. By przekonać się o kulturowym bogactwie tej dzielnicy, nie trzeba wiele. Wystarczy spacer śladem najciekawszych zabytków sakralnych po tej części Gdańska. Co można w trakcie takiej wycieczki zobaczyć? Kolegiata Gdańska p. w. Serca Jezusowego to jedna z ciekawszych budowli w tej części miasta. Ta neogotycka bazylika z pierwszej dekady XX wieku przyciąga potężną bryłą, charakterystyczną sylwetką oraz wieżą, która liczy sobie aż 66 metrów wysokości. Innym ciekawym zabytkiem sakralnym w tej części Gdańska jest prawosławna cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja, która przed wojną służyła mieszkańcom Wrzeszcza jako kaplica ewangelicka. Od 1954 roku spotykają się tu prawosławni, do ich kultury nawiązują też kopuły, utrzymane w bizantyjskim stylu. Kolejnym ciekawym obiektem jest Nowa Synagoga – jedyna synagoga na terenie Gdańska, która przetrwała wojnę. Wzniesiona w okresie międzywojennym, do dziś służy gdańskiej gminie żydowskiej.

Dla tych turystów, którzy spędzają wczasy nad morzem, Wrzeszcz może się okazać bardzo ciekawym celem jednodniowej wycieczki. Ta dzielnica to ciekawe miejsca i atrakcje, dzięki którym każdy z nas będzie mógł w przyjemny i pożyteczny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat współczesnego Gdańska.