Strefa

Wydarzenia w ramach Święta Wolności i Solidarności odbywać się będą w ramach 9 stref:

O strefie

3 dni koncertowe, 5 scen, 12 koncertów i 152 muzyków.  Tak świętujemy 30 lat wolności i solidarności. 

Największe przedsięwzięcie zaplanowano na 4 czerwca - "30 lat wolności"  to trzygodzinne widowisko multimedialne wyprodukowane we współpracy z telewizją Polsat, do którego scenariusz napisał i które wyreżyseruje Grzegorz Pawica. Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

Z kolei 1 czerwca na placu Zebrań Ludowych wystąpią Wojtek Mazolewski Quintet, Voo Voo z grupą 23 bębniarzy Ritmo Bloco oraz Tomasz Organek ze swoim zespołem. Tego dnia odbędzie się również koncert na Dzień Dziecka, podczas którego będzie można m.in. usłyszeć utwory z legendarnej płyty "Małe Voo Voo". Weźmie w nim udział jej twórca - Wojciech Waglewski oraz m.in. Organek.

Z kolei 3 czerwca w ECS wykonana zostanie "Symfonia szacunku", której tytuł został zaczerpnięty z cytatu Pawła Adamowicza. Wystąpią m.in.: Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Gaba Kulka, Maria Peszek oraz instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Olo Walickiego.

Koncerty odbywać się będą również na dwóch scenach miejskich - przy fontannie ECS, m.in. Remont Pomp (1.06), Tomasz Chyła Quintet (2.06) czy Patryk Zakrocki oraz przy skwerze Świętopełka, m.in. drewnofromlas (1.06) oraz Chłopcy kontra Basia (3.06).

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny! Jednak już dziś zachęcamy do rejestracji na najwięszke wydarzenia 01/06 g. 20:00 KONCERT WOLNOŚCI oraz 04/06 g 20:00 KONCERT GŁÓWNY - WIDOWISKO MULTIMEDIALNE  30 LAT WOLNOŚCI. Dzięki rejestracji na koncerty wejdziesz sprawniej i zajmiesz lepsze miejsca!
Bądźmy tam razem!
 

 

 

To nowa odsłona kolektywu muzycznego „Karimski Club”, założonego w 2004 roku przez Karima Martusewicza – basistę legendarnej grupy Voo Voo. Bezpośrednią inspiracją do powstania piosenek na płytę i na koncerty, była praca kompozytorska Karima Martusewicza do serialu “Kuba i Śruba”, czyli nowych bohaterów słynnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Przygody współczesnych następców Bolka i Lolka zainspirowały Karima, który do napisania tekstów i stworzenia nowych opowieści, namówł Bartka Kudasika – muzyka i autora tekstów zespołu Zakopower. Tak powstał materiał na płytę i koncerty.

Wykonawcami partii wokalnych są głównie dzieci, przede wszystkim 8-letni syn Karima – Nelson, oraz jego koleżanki i koledzy z klasy, a także dzieci zaprzyjaźnionych rodziców z Karimski Club. Dzieci są wspierane wokalnie oczywiście przez wokalistów Karimski Club: Sylwię Wiśniewską, Nicka Sincklera i Rickyego Liona.

„Karimski Club Dla Dzieci” to nie tylko płyta z muzyką dla dzieci czy koncerty dla dzieci. To też akcja wspierająca dzieci potrzebujące. Dzięki “Fundacji Spełnionych Marzeń”, założonej i prowadzonej przez Tomasza Osucha, sprzedając płyty, czy prowadząc aukcje podczas koncertów, będziemy pomagać dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe. Wspierając tę inicjatywę, zaproszenie do udziału w nagraniu płyty przyjęli: Patrycja i Grzegorz Markowscy, Szymon Majewski, Tomek Organek, Bartłomiej Topa i Maciej Stuhr.

Podczas koncertów występują z nami dzieci z różnych ośrodków kultury w całej Polsce. Dzięki temu nie tylko „wybrańcy” mogą z nami stawać na dużej, profesjonalnej scenie.
Repertuar specjalnego koncertu 1 czerwca chcielibyśmy rozszerzyć o kilka piosenek z „Małego Wu Wu”, na którym wychowywał się Karim.

Kuba i Śruba
Dżezik
Piracki Los
Baba Jaga
Odlot
Ciachomaniak
Ćmoje Boje
Trumf
Kozice w Afryce
Indianie na tapczanie

FINAŁ Jutro Będzie Futro

Koncert rodzinny, kierownik artystyczny: Karim Martusewicz, kurator muzyczny: Piotr Metz 
Wstęp wolny
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Zagra: Remont Pomp/ wstęp wolny

Nowe utwory inspirowane muzyką Afryki i Azji, niecodzienne instrumenty i goście specjalni z domieszką free jazzu – Remont Pomp zaprasza na koncert rodzinny w Dniu Dziecka.
Grają na instrumentach etnicznych, takich jak bębny, djembe, szejkery, cowbelle, na instrumentach perkusyjnych melodycznych – tank drumach, balafonach, metalofonach oraz na przedmiotach, które wydają z siebie dźwięk – misach, kieliszkach, dzbanach i butelkach. Grupa ma w swoim dorobku dwie płyty – „Złotą Platynę”, nagraną z Mikołajem Trzaską i Mike Majkowskim (2012), i „Pomp Power”, również z Mikołajem Trzaską (2016). Formacja powstała w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Gdańsku, aby łączyć ludzi o odmiennych wrażliwościach oraz niecodzienne instrumenty i przedmioty. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Polsce oraz za granicą, m.in. w Australii.

Szóstka znajomych z Trójmiasta. Aktualnie w składzie: aga (śpiew, teksty), milo (gitara/space echo, programowanie), orz (bas), jay (perkusja, roland spd-s), jan mru (dub/fx) oraz mic (ableton push). Oprócz grania prowadzą także wydawnictwo pod szyldem tartak records.  Na płytach zespół zawarł dotychczasowe fascynacje muzyką taneczną/ klubową, inspirując się mistrzami takich gatunków jak: jazz, soul, dub czy jungle. Obecnie pracują nad trzecim albumem. Tworzą, nagrywają i produkują kompozycje, w których otwierają się na nowe muzyczne przestrzenie i stylistyki.

Na scenie stanie Wojtek Mazolewski Quintet, grupa Voo Voo z zespołem perkusyjnym Ritmo Bloco, który tworzy 33. perkusistów, oraz ponownie Tomasz Organek z zespołem. Nie zabraknie też znakomitych gości, m.in. Lecha Janerki, Johna Portera i siótr Przybysz, Pauliny i Natalii, które wystąpią w chórkach wraz z mamą, Ewą. 

Kierownictwo artystyczne: Wojciech Waglewski, kurator muzyczny: Piotr Metz.
Wstęp wolny
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU MIASTA SOSNOWIEC I POWIATU POZNAŃSKIEGO

Zagra: Tomasz Chyła Quintet

Szturmem Tomasz Chyła Quintet zdobywa polską scenę jazzową. Już dwukrotnie kwintet był nominowany do nagrody Fryderyk (2018, 2019). Cechuje ich lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość. W ubiegłym roku, w ankiecie czytelników miesięcznika „Jazz Forum” – Jazz Top 2018, Tomasz Chyła wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie za album „Circlesongs”. Zdobyli też pierwsze miejsce w kategorii: Nowa Nadzieja – Zespół. Zagrają: Tomasz Chyła – skrzypce, Piotr Chęcki – saksofon, Szymon Burnos – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławomir Koryzno – perkusja.

„Symfonia szacunku” to cytat z śp. Pawła Adamowicza, który marzył o tym, aby w podzielonej politycznie Polsce ze skonfliktowanym społeczeństwem wybrzmiała kiedyś wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków, wystąpią m.in.: Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Gaba Kulka, Maria Peszek oraz instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Olo Walickiego
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. 

Widowisko zostanie podzielone na trzy rozdziały o tytułach "Było", "Jest", "Będzie", które złożą się na opowieść o wolności w Polsce od lat 80. ubiegłego wieku. Zagrają artyści starszego, średniego i najmłodszego pokolenia, m.in. Oddział Zamknięty, Perfect, Dżem, Lady Pank, Mr Zoob, Krystyna Prońko, Maciej Maleńczuk, Kayah, Kasia Kowalska, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maciej Balcar, Raz Dwa Trzy, Kamil Bednarek, Krzysztof Zalewski, Happysad, Igor Herbut, Piotr Cugowski, Michał Szpak.

Wykonają swoje kompozycje albo covery znanych przebojów, np. "Arahję" Kultu, "Dziwny jest ten świat" czy "Sound of Silence" Simona i Garfunkela.

Scenariusz i reżyseria: Bolesław Pawica

Zatańczymy w wieczór 4 czerwca przy zachodzącym słońcu do przebojów, które wszyscy kochają. Piosenki puści nam DJ MNOW.

Zagrają: Patryk Wydmo Zakrocki – mała gitara akustyczna, Piotr Mełech – klarnet basowy, Kuba Wydmo Falkowski – strąki, kije i walizka perkusyjna, Kasia Rysiak – instalacje artystyczne.

Muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy. Gra na skrzypcach lub altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach. Występuje w duecie SzaZa i z gitarzystą Marcinem Olakiem, współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku. Zaangażowany jest również w projekt Polski Piach, uruchomiony przez braci Wydmo, opierający się na muzycznym trio akustycznym, czerpiącym z tradycji pierwszego bluesa i pierwszego transu, ale rozwijającym własny język.

Piosenki dla małych i dużych, młodych i starych, a wszystkie z rock’n’rollową energią i inspirowane twórczością Juliana Tuwima – usłyszymy utwory, które skomponował Jacek „Budyń” Szymkiewicz, lider grupy Pogodno. Tytułowy Budyń to nie tylko pseudonim kompozytora piosenek, ale również kwintesencja brzmienia, uformowanego z różnorodnych muzycznych przyjaźni, które tworzą: Jacek Szymkiewicz, Czesław Mozil, Joanna Zawłocka, Aleksander Orłowski, Julia Kępisty, Maria Kępisty, Piotr „Bajzel” Piasecki, Wojciech Sobura.

O strefie

Trzydziestolecie Wolności i Solidarności w sposób szczególny świętujemy na Placu Solidarności, w Europejskim Centrum Solidarności. 1-11 czerwca to okres niezwykle wyjątkowy i pełen atrakcji. W tym czasie przewidziane są warsztaty, spotkania, debaty i koncerty. Wystawa stała będzie dostępna dla mieszkańców od godziny 10:00 do 22:00. Sposób zwiedzania każdy wybierze samodzielnie, w zależności od jego potrzeb. Jedni zdecydują się na rodzinny spacer z przewodnikiem, inni natomiast wybiorą zwiedzanie w towarzystwie uczestników wydarzeń czerwcowych 1989 roku. 
W Mediatece ECS odbędą się pokazy unikatowych materiałów filmowych dotyczących obrad Okrągłego Stołu i wyborów w 1989 roku. Archiwiści ECS odsłonią i opowiedzą o eksponatach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. W audytorium ,,Opowieści Okrągłego Stołu”- projekcja filmu reż. Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza, a także premiera filmu dokumentalnego ,,MY NARÓD” reż. Ewy Ewart. W Bibliotece ECS poczytają nam o współpracy, porozumieniu, akceptacji siebie i innych, takie osoby, jak: Aleksandra Dulkiewicz, Patrycja Krzymińska i Michał Rusinek. Zaprezentowana zostanie najnowsza publikacja ECS „Pielgrzymki papieskie w PRL”. Biblioteka ECS stanie się także strefą aktywnego relaksu dla całej rodziny. O przebiegu negocjacji przy Okrągłym Stole, ocenie wydarzeń z perspektywy czasu, wzajemnym zaufaniu i nieufności debatować ze świadkami wydarzeń będzie młodzież szkół ponadpodstawowych. Młodzi będą mieli okazję zapytać gości m.in. Bożenę Rybicką-Grzywaczewską i Jarosława Kurskiego o to, co motywowało ich do działania, czego się obawiali, a przede wszystkim- czy było warto. Przeprowadzone zostaną różnorakie warsztaty, seminaria i wykłady dla rodziców i opiekunów, a dla ich pociech animatorzy przygotują niespodzianki i atrakcje. 4 czerwca zintegrujemy się podczas świątecznego śniadania, a w samo południe wspólnie odśpiewamy hymn narodowy. Odczytana zostanie Deklaracja Wolności i Solidarności.

Warsztaty dla rodziców i opiekunów/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Przyglądając się własnym postawom rodzicielskim, omówimy różne style wychowywania i postawy rodzicielskie oraz ich znaczenie dla cech i zachowań dziecka. W roli gospodyni Iwona van Buuren – psycholożka, terapeutka nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy), realizatorka programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, założycielka i właścicielka Akademii Rozwoju Rodziny „Pozytywka”.

Zarejestruj się DLA RODZINY

Bajkę o „Śwince Malince i słoniu Leonie” czytają Patrycja Krzymińska, inicjatorka akcji „Ostatnia Puszka Pana Prezydenta”, i Agnieszka Misztal, edukatorka w ECS/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Będziemy się dobrze bawić! Zapraszamy dzieci w wieku 2–8 lat z opiekunami/ wstęp wolny, odbiór bezpłatnych biletów w kasie

Oprowadza: Jerzy Kośnik, fotoreporter i artysta fotografik/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł

Już w 1968 roku dokumentował solidarnościowy strajk studentów Politechniki Warszawskiej. Pracował dla magazynu „Film”, był społecznym fotografem Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, portretował aktorów. Dla paryskiej agencji Gamma Press Image dostarczał reportaże ze stanu wojennego w Polsce, potem zamieszczane w czasopismach „Stern”, „Paris Match” i innych największych magazynach. Z ukrytej kamery wykonał zdjęcia procesu podziemnych wydawców prasy w Sądzie Wojskowym w Warszawie. Jest autorem zdjęcia Jacka Nicholsona ze znaczkiem Solidarności w klapie marynarki, które w stanie wojennym stało się ikoną buntu ulicy, a ECS używał go, zapraszając gości na otwarcie nowej siedziby przy pl. Solidarności 1. W zbiorach ECS mamy ok. 1000 zdjęć Jerzego Kośnika. Fotografik należy do grona osób, których dary znajdują się w archiwum ECS. 

Pokazy unikatowych, archiwalnych materiałów filmowych dotyczących obrad Okrągłego Stołu i wyborów w 1989 roku

Zapraszamy na spacer po magazynach, które na co dzień są niedostępne dla gości ECS, to wielka gratka!/ wstęp wolny

Naszym marzeniem jest, aby zgromadzić najpełniejszy materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970–1989. Wdzięczni jesteśmy za każdy dar.

Tutaj, w spokojnej i przyjaznej atmosferze, możesz wypocząć na hamaku, poczytać książkę, gazetę, posłuchać muzyki z lat 80. albo pograć w gry planszowe. Na najmłodszych czeka kącik z literaturą i kolorowankami. Dodatkową atrakcją będzie konkurs SOLIDARNOŚĆ NA OKRĄGŁO. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie krótkich tekstów – refleksji dotyczących idei „wolności” i „solidarności”. Dziesięć najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy książkami.

Zarejestruj się DLA RODZINY WYSTAWA

Oprowadzanie z przewodnikiem, bohaterem dnia jest stół/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł os.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZINY

„Historia retoryki profesora O’Rety” – z dziećmi spotka się: Michał Rusinek, autor książek dla dzieci/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Oprowadza: Krzysztof Dowgiałło, architekt, działacz opozycyjny w czasach PRL, autor wiersza „Ballada o Janku Wiśniewskim”/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł

W 1980 roku przystąpił do Solidarności, zasiadał w zarządzie regionu związku. Internowany w stanie wojennym. Pełnił funkcję redaktora naczelnego więziennej gazetki w Potulicach, był dystrybutorem pomocy kościelnej, nauczycielem języka francuskiego w ZK Potulice, przywódcą wielu protestów więziennych. Po wyborach 4 czerwca uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy z upoważnienia Komitetu Obywatelskiego, pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej. Zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Międzynarodowej Organizacji Pracy. 

Seminarium inspirujące dla rodziców i opiekunów/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

W jaki sposób mądrze towarzyszyć dziecku, aby wspierać rozwój jego potencjału i jak świadomie budować autorytet? – to ważne pytania, bo w relacjach z dzieckiem w ogromnej mierze bazujemy na własnych doświadczeniach. Powielamy te działania, które nam się podobały i nam służyły, a odrzucamy te, które dla nas jako dla dzieci były destrukcyjne. Takie podejście do procesu wychowania, oparte na powielaniu lub negacji, daje nam niewielką szansę na stworzenie w naszych rodzinach lub klasach zupełnie nowej, pożądanej przez nas jakości. W roli gospodyni Tamara Kasprzyk – psycholożka, psychoterapeutka, współzałożycielka i trenerka Familylab, mama dwóch synów w wieku szkolnym.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZINY

O „Najlepszej zupie na świecie” czytają: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, i Małgorzata Brajner, aktorka teatru Wybrzeże/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

Oprowadzanie z przewodnikiem, bohaterem dnia jest stół/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł/os.

Oprowadza: Leszek Dziumowicz, reżyser, filmowiec dokumentalista/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł

Jeden z twórców tzw. polskiego drugiego obiegu filmowego. Współautor, wraz z Piotrem Bikontem, filmowej trylogii przełomu: „Ballady o strajku”, „Innego Sierpnia” oraz „Opowieści Okrągłego Stołu". W Gdańskiej Stoczni podczas strajku w 1988 roku znalazł się, jak sam mówi, nieco przypadkiem. Do Gdańska jechał z zamiarem pracy nad montażem materiału filmowego o zupełnie innej tematyce. Dowiedziawszy się o strajku, udał się do stoczni z kamerą, a temat pochłonął go całkowicie. Do materiału, nad którym miał pierwotnie pracować, już nie powrócił. Na przełomie 1988 i 1989 roku na łamach amerykańskiego „New Yorkera” ukazał się obszerny cykl reportaży o dokumentalistycznej pracy jego i Piotra Bikonta oraz o roli mediów wizualnych jako broni w rękach opozycji w Polsce.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

Oprowadzanie z przewodnikiem, bohaterem dnia jest stół/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł/os.

Oprowadza: Antoni Tokarczuk, polityk, minister środowiska (1999–2001), senator I kadencji/ rezerwacja miejsc online + bilet: 10 zł/os.

Od 1975 roku pracownik zakładu produkującego rowery Romet w Bydgoszczy. W 1980 roku współorganizował tam strajk okupacyjny i wszedł w skład komitetu strajkowego. Aktywnie działał w bydgoskiej Solidarności. Był redaktorem naczelnym pisma „Wolne Związki”. W czasie stanu wojennego był internowany w Strzebielinku i Białołęce. Po odzyskaniu wolności aż do 1987 roku pozbawiono go prawa do pracy. Aktywnie działał w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, a także pełnił rolę łącznika między strukturami Solidarności regionu bydgoskiego i gdańskiego. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw rolnictwa. Był przewodniczącym Regionalnego Komitetu Obywatelskiego w Bydgoszczy i członkiem KO przy przewodniczącym Solidarności Lechu Wałęsie. Zdobył mandat senatora.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Warsztaty dla rodziców i opiekunów/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Ile wolności i niezależności rodzice powinni uwzględniać w rozwoju dziecka? Jak rozwijać w dzieciach postawę niezależności, nie ograniczając wolności innych? Jak uczyć dzieci demokracji w codziennym życiu? – to tylko niektóre z pytań, na które staramy się wspólnie znaleźć odpowiedzi. W roli gospodyni dr Marta Majorczyk – badaczka i nauczycielka akademicka, doradca rodzinny (Family Counselling Poland), edukatorka, animatorka rozwoju, pedagożka, trenerka, szkoleniowiec.

wstęp | 9 zł/os. + odbiór bezpłatnych biletów w kasie 

Będziemy się dobrze bawić! Zrobimy pocztówki przy użyciu stempli ze słowem „wolność” napisanym w różnych językach, wykonamy mobilną instalację z kolorowymi ptakami, symbolizującymi wolność, a na koniec wspólnie na olbrzymim płótnie stworzymy barwny kolaż gołębia pokoju i pojednania.

Pokazy unikatowych, archiwalnych materiałów filmowych dotyczących obrad Okrągłego Stołu, wyborów w 1989 roku i pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

O eksponatach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających opowiadają archiwiści ECS 

Naszym marzeniem jest, aby zgromadzić najpełniejszy materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970–1989. Wdzięczni jesteśmy za każdy dar.

Hamaki, książki, gazety, kolorowanki dla najmłodszych, gry planszowe i muzyka z lat 80., a także konkurs SOLIDARNOŚĆ NA OKRĄGŁO

Oprowadzać będą: Jacek Fedorowicz, prof. Wojciech Polak, Anna Beata Bohdziewicz i Marcin Święcicki

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Oprowadzać będą: Jacek Fedorowicz, prof. Wojciech Polak, Anna Beata Bohdziewicz i Marcin Święcicki

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

Oprowadzać będą: Jacek Fedorowicz, prof. Wojciech Polak, Anna Beata Bohdziewicz i Marcin Święcicki

Wybór kardynała Karola Wojtyły w 1978 roku na zwierzchnika Kościoła katolickiego, jak się okazało, miał kluczowe znaczenie dla przemian demokratycznych w Polsce. Już pierwsza wizyta papieża Jana Pawła II w ojczyźnie, w 1979 roku, przyczyniła się do wzmocnienia tożsamości narodowej, odbudowania poczucia wspólnoty, umocniła wiarę i przyniosła nadzieję. Padły wówczas na placu Zwycięstwa w Warszawie pamiętne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”, które dla wielu stały się wezwaniem do walki z komunizmem.
Zapraszamy na debatę, której punktem wyjścia będzie najnowsza publikacja wydawnictwa ECS „Pielgrzymki papieskie w PRL”. Gośćmi spotkania będą: prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i ECS, oraz o. dr Maciej Zięba OP, teolog i publicysta.
Prowadzenie: dr Przemysław Ruchlewski z Wydziału Myśli Społecznej ECS.
Premiera książki odbędzie się w ramach cyklu ECS Historia, spotkanie 7.

UWAGA! Podczas spotkania będzie można nabyć „Pielgrzymki papieskie w PRL”
cena: 35 zł | płatność tylko gotówką

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

Oprowadzać będą: Jacek Fedorowicz, prof. Wojciech Polak, Anna Beata Bohdziewicz i Marcin Święcicki

Prapremiera filmu dokumentalnego i spotkanie z autorami – Ewą Ewart (reżyseria) i Jackiem Stawiskim (scenariusz)

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

DEBATA O WOLNOŚCI
mówcy: Timothy Garton Ash, Stefan Chwin, Ewa Łętowska, Michał Rusinek
prolog: Basil Kerski
moderatorzy: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jacek Stawiski

transmisja telewizyjna: TVN24, godz. 19.20

Oprowadzać będą: Grażyna Staniszewska, Zbigniew Hołdys, Małgorzata Niezabitowska, Ludwika i Henryk Wujcowie

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

MIĘDZYNARODOWE FORUM OBYWATELSKIE. 1989–2019. NARODZINY NOWEJ EUROPY to dwudniowe wydarzenie otwarte dla publiczności, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki. Mówcy łączą różne regionalne perspektywy i kompetencje
Wystąpienia założycieli ECS: Aleksandra Dulkiewicz, Mieczysław Struk, Piotr Duda, Piotr Gliński, Basil Kerski, Bogdan Lis
Wystąpienia ambasadorów: Georgette Mosbacher, Pierre Lévy, Rolf Nikel, Jonathan Knott, Andrij Deszczycia

Ile przy Okrągłym Stole było zaufania, a ile nieufności? Czego obawiał się rząd, a na co miała nadzieję opozycja? Jak z perspektywy czasu uczestnicy rozmów oceniają wyniki negocjacji i ich konsekwencje? – zapraszamy młodych, aby wszystkie dręczące ich pytania zadali uczestnikom negocjacji przy Okrągłym Stole. Będą z nami przedstawiciele dwóch przeciwnych wówczas stron: Henryk Wujec – fizyk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm, były wiceminister rolnictwa, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. społecznych, i Marcin Święcicki – ekonomista, minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w drugiej połowie lat 90. prezydent m.st. Warszawy. 

W roli moderatorów: Weronika Załapana z V LO w Gdańsku i Alicja Glajch z II LO w Gdańsku, pod opieką dr. Przemysława Ruchlewskiego z Wydziału Myśli Społecznej ECS. 

Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich do udziału w rozmowie i zadawania pytań. 

Oprowadzać będą: Grażyna Staniszewska, Zbigniew Hołdys, Małgorzata Niezabitowska, Ludwika i Henryk Wujcowie

Głos zabiorą: Adam Michnik, Ludwika Wujec, Olga Szorina, Władimir Kara-Murza, Aleś Białacki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz

Oprowadzać będą: Grażyna Staniszewska, Zbigniew Hołdys, Małgorzata Niezabitowska, Ludwika i Henryk Wujcowie

Głos zabiorą: Bogdan Borusewicz, Iwajło Diczew, Chris Niedenthal, Markus Meckel, Jiři Pehe, Radosław Sikorski, Róża Thun prowadzenie: Aleksander Kaczorowski

Sesja na rzecz sojuszu samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli.

Oprowadzać będą: Grażyna Staniszewska, Zbigniew Hołdys, Małgorzata Niezabitowska, Ludwika i Henryk Wujcowie

Głos zabiorą: Edwin Bendyk, Kaja Puto, Krzysztof Czyżewski, Karolina Wigura, Agnieszka Holland, Jan Kubik, Ewa Kulik prowadzenie: Jacek Kołtan

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Głos zabiorą: Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Rafał Dutkiewicz, Andrij Sadowyj, Elżbieta Bieńkowska prowadzenie: Tomasz Lis

„Symfonia szacunku” to cytat z śp. Pawła Adamowicza, który marzył o tym, aby w podzielonej politycznie Polsce ze skonfliktowanym społeczeństwem wybrzmiała kiedyś wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków, wystąpią m.in.: Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Gaba Kulka, Maria Peszek oraz instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Olo Walickiego
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Śniadanie to doskonały sposób na bycie razem – spotkanie i rozmowę, nikt nie będzie obcy, a żaden temat nas nie poróżni. Serwujemy kawę, herbatę, drożdżówki, chleb i dżem, a wszystkich zapraszamy, aby przynieśli ze sobą pełne smakołyków kosze piknikowe i koce.

wstęp | 9 zł/os. + odbiór bezpłatnych biletów w kasie 

Będziemy się dobrze bawić! Zrobimy pocztówki przy użyciu stempli ze słowem „wolność” napisanym w różnych językach, wykonamy mobilną instalację z kolorowymi ptakami, symbolizującymi wolność, a na koniec wspólnie na olbrzymim płótnie stworzymy barwny kolaż gołębia pokoju i pojednania.

Pokazy unikatowych, archiwalnych materiałów filmowych dotyczących obrad Okrągłego Stołu i wyborów w 1989 roku.

O eksponatach na co dzień niedostępnych dla zwiedzających opowiadają archiwiści ECS.

Naszym marzeniem jest, aby zgromadzić najpełniejszy materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970–1989. Wdzięczni jesteśmy za każdy dar.

Tutaj, w spokojnej i przyjaznej atmosferze, możesz wypocząć na hamaku, poczytać książkę, gazetę, posłuchać muzyki z lat 80. albo pograć w gry planszowe. Na najmłodszych czeka kącik z literaturą i kolorowankami. Dodatkową atrakcją będzie konkurs SOLIDARNOŚĆ NA OKRĄGŁO. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie krótkich tekstów – refleksji dotyczących idei „wolności” i „solidarności”. Dziesięć najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy książkami.

Wystąpienia prezydentów: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski / 10.45 Głos zabiorą: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec, Małgorzata Niezabitowska prowadzenie: Basil Kerski

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

W programie m.in: wspólne odśpiewanie hymnu narodowego, proklamacja DEKLARACJI WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI, wspólne zdjęcie i tort z okazji 30 urodzin polskiej demokracji

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Głos zabiorą: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Balcerowicz prowadzenie: Antoni Dudek

Głos zabiorą: Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash, Ireneusz Krzemiński prowadzenie: Kacper Dziekan

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Głos zabiorą: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Przemysław Wielgosz prowadzenie: Grzegorz Piotrowski

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Głos zabiorą: Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński, Beata Chmiel, Basil Kerski prowadzenie: Olga Wysocka

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Politycznie niespokojne i niepewne lata 80. XX wieku mobilizowały do działania nie tylko dorosłych, ale też młodzież licealną i akademicką. Czasem sami, czasem przy wsparciu pedagogów organizowali się na rzecz demokracji, a przeciwko systemowi. Co ich motywowało? Czego się obawiali, a czego – zupełnie nie? Zapraszamy na rozmowę z młodzieżowymi aktywistami i aktywistkami z lat 80.: Bożeną Rybicką-Grzywaczewską – szefową Gdańskiej Fundacji Dobroczynności i przewodniczącą Gdańskiej Rady Seniorów przy prezydencie miasta, Aleksandrem Hallem – profesorem historii, ministrem w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, posłem, i Jarosławem Kurskim – dziennikarzem, pierwszym zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

W roli moderatorki: Julia Borzeszkowska z III LO w Gdańsku, współorganizatorka trójmiejskiego Marszu Ponad Podziałami pod opieką dr. Jakuba Kufla z Wydziału Myśli Społecznej ECS. 

Zapraszamy uczennice i uczniów szkół średnich do udziału w rozmowie i zadawania pytań.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 9 zł/os. + odbiór bezpłatnych biletów w kasie 

Będziemy się dobrze bawić! Zrobimy pocztówki przy użyciu stempli ze słowem „wolność” napisanym w różnych językach, wykonamy mobilną instalację z kolorowymi ptakami, symbolizującymi wolność, a na koniec wspólnie na olbrzymim płótnie stworzymy barwny kolaż gołębia pokoju i pojednania.

Tutaj, w spokojnej i przyjaznej atmosferze, możesz wypocząć na hamaku, poczytać książkę, gazetę, posłuchać muzyki z lat 80. albo pograć w gry planszowe. Na najmłodszych czeka kącik z literaturą i kolorowankami. Dodatkową atrakcją będzie konkurs SOLIDARNOŚĆ NA OKRĄGŁO. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie krótkich tekstów – refleksji dotyczących idei „wolności” i „solidarności”. Dziesięć najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy książkami.

Oprowadzać będą m.in. Piotr Adamowicz, Marian Czerwiński i Jarosław Kurski 

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

Oprowadzać będą m.in. Piotr Adamowicz, Marian Czerwiński i Jarosław Kurski 

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

Wystawa odbywa się w trzech przestrzeniach ECS. Chris Niedenthal, prezentując swoje znakomite zdjęcia, zabiera nas w podróż w przeszłość sięgającą 30 lat wstecz, gdy w dziejach naszej części świata rozpoczęła się nowa epoka.
Oprowadzanie kuratorskie.

Oprowadzać będą m.in. Piotr Adamowicz, Marian Czerwiński i Jarosław Kurski 

Prezentacja filmów dokumentalnych o stoczni z muzyką na żywo.

Tego wieczoru – zarówno o godz. 18.00, jak i 19.00 – zobaczycie Państwo dwa filmy. Pierwszy nosi tytuł „Stocznia Movie”. To dokument zmontowany z archiwalnych kadrów stoczniowych, przechowanych od 1945 roku w archiwum Stoczni Gdańskiej, w których została zapisana historia Gdańska. Na żywo zagra Irek Wojtczak – saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer i nauczyciel akademicki – z zespołem. 

Drugi film to dokument pt. „Zenon Mirota – portrety stoczni”, o fotografie stoczniowym, postaci nietuzinkowej. Zenon Mirota, od 1953 roku zatrudniony w Stoczni Gdańskiej na etacie zakładowego fotografa, na przestrzeni niemal 50 lat pracy stał się kronikarzem życia olbrzymiego zakładu przemysłowego. Jego dziełem jest nie tylko fotografia industrialna, dokumentująca pracę stoczni, ale i ikoniczne obrazy ludzi i obiektów. 
– Kocham tę stocznię – mówi Zenon Mirota. – Tam się wychowałem. To było moje życie.

Filmy zapowiedzą Anna Maria Mydlarska – kierowniczka Działu Dokumentacji Filmowej ECS i reżyser filmowy, oraz Andrzej Trzeciak – kustosz zajmujący się w ECS dziedzictwem kulturowym Stoczni Gdańskiej. 

Repertuar wieczoru
/ STOCZNIA MOVIE, 30 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska, Andrzej Trzeciak i Piotr Tomaszkiewicz 
/ ZENON MIROTA – PORTRETY STOCZNI, 25 minut, realizacja: Anna Maria Mydlarska i Piotr Tomaszkiewicz, muzyka: Marek Kuczyński

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Tutaj, w spokojnej i przyjaznej atmosferze, możesz wypocząć na hamaku, poczytać książkę, gazetę, posłuchać muzyki z lat 80. albo pograć w gry planszowe. Na najmłodszych czeka kącik z literaturą i kolorowankami. Dodatkową atrakcją będzie konkurs SOLIDARNOŚĆ NA OKRĄGŁO. Zadaniem uczestników konkursu będzie stworzenie krótkich tekstów – refleksji dotyczących idei „wolności” i „solidarności”. Dziesięć najciekawszych wypowiedzi nagrodzimy książkami.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

Zarejestruj się DLA RODZIN WYSTAWA

wstęp | 10 zł/os. + rezerwacja miejsc online 

Bohaterem opowieści podczas spaceru po wystawie stałej będzie stół. Porozmawiamy o znaczeniu stołu w domu, ale też jego ważnych historycznych rolach. Czy na przykład w Stoczni Gdańskiej stoły były nieodzowne? Oprowadzają edukatorki ECS: Agnieszka Piórkowska i Dominika Ikonnikow.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

wstęp | 10 zł + rezerwacja miejsc online poniżej 

Po wystawie stałej ECS oprowadzają certyfikowani przewodnicy, którzy przeszli kurs, egzamin, a następnie regularnie poszerzają swoją wiedzę i kompetencje.

O strefie

Strefa Społeczna to przede wszystkim miejsce spotkań, wymiany doświadczeń, a także prezentacja działalności organizacji pozarządowych i aktywistów miejskich. Działacze będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących codziennej solidarności oraz komunikacji bez oceniania i używania agresji. Obszar przy Sali BHP będzie również przestrzenią koncertową oraz filmową. W kinie plenerowym wyświetlone zostaną filmy takie jak: ,,Ida” reż. Pawła Pawlikowskiego, ,,Ziemia obiecana” reż. Andrzeja Wajdy, ,,Nóż w wodzie” reż. Romana Polańskiego oraz ,,Trzy kolory. Czerwony” reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Strefę otwieramy 1 czerwca koncertem rodzinnym. Tuż po nim zaplanowane jest wspólne śpiewanie. Wsparciem uczestników będą pieśniarki i pieśniarze tradycyjni.

Warsztaty zmysłowo-społeczne/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Czy możliwe jest porozumienie bez dialogu? Solidarność w czasach, gdy obsesyjnie przeglądamy się w lustrach telefonicznych ekranów? Spotkanie warsztatowe to propozycja powrotu do najprostszych doznań, które budują nasze poczucie rzeczywistości i stanowią podstawę relacji ze światem, ze sobą, z innymi ludźmi. Jego uczestnicy zostaną zaproszeni do kilku zmysłowych zadań, a także do rozmowy o tym, jak odnajdujemy siebie nawzajem w codziennej plątaninie zapachów, dźwięków, namacalności.

prowadzenie | Katarzyna Wala – antropolożka kulturowa, badaczka jakościowa, doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych, ze szczególnym uwzględnieniem sensorycznej etnografii i design research. Jest autorką bloga Antropologia za_stosowana, projektu Fonosfera – antropologia zmysłów oraz współautorką multisensorycznych warsztatów skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących.

To nowa odsłona kolektywu muzycznego „Karimski Club”, założonego w 2004 roku przez Karima Martusewicza – basistę legendarnej grupy Voo Voo. Bezpośrednią inspiracją do powstania piosenek na płytę i na koncerty, była praca kompozytorska Karima Martusewicza do serialu “Kuba i Śruba”, czyli nowych bohaterów słynnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej. Przygody współczesnych następców Bolka i Lolka zainspirowały Karima, który do napisania tekstów i stworzenia nowych opowieści, namówł Bartka Kudasika – muzyka i autora tekstów zespołu Zakopower. Tak powstał materiał na płytę i koncerty.

Wykonawcami partii wokalnych są głównie dzieci, przede wszystkim 8-letni syn Karima – Nelson, oraz jego koleżanki i koledzy z klasy, a także dzieci zaprzyjaźnionych rodziców z Karimski Club. Dzieci są wspierane wokalnie oczywiście przez wokalistów Karimski Club: Sylwię Wiśniewską, Nicka Sincklera i Rickyego Liona.

„Karimski Club Dla Dzieci” to nie tylko płyta z muzyką dla dzieci czy koncerty dla dzieci. To też akcja wspierająca dzieci potrzebujące. Dzięki “Fundacji Spełnionych Marzeń”, założonej i prowadzonej przez Tomasza Osucha, sprzedając płyty, czy prowadząc aukcje podczas koncertów, będziemy pomagać dzieciom cierpiącym na choroby nowotworowe. Wspierając tę inicjatywę, zaproszenie do udziału w nagraniu płyty przyjęli: Patrycja i Grzegorz Markowscy, Szymon Majewski, Tomek Organek, Bartłomiej Topa i Maciej Stuhr.

Podczas koncertów występują z nami dzieci z różnych ośrodków kultury w całej Polsce. Dzięki temu nie tylko „wybrańcy” mogą z nami stawać na dużej, profesjonalnej scenie.
Repertuar specjalnego koncertu 1 czerwca chcielibyśmy rozszerzyć o kilka piosenek z „Małego Wu Wu”, na którym wychowywał się Karim.

Kuba i Śruba
Dżezik
Piracki Los
Baba Jaga
Odlot
Ciachomaniak
Ćmoje Boje
Trumf
Kozice w Afryce
Indianie na tapczanie

FINAŁ Jutro Będzie Futro

Koncert rodzinny, kierownik artystyczny: Karim Martusewicz, kurator muzyczny: Piotr Metz 
Wstęp wolny
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Warsztaty/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Od czego zacząć? Co zrobić, by aktywność zarażała innych? Czy mikrodziałania mogą wprowadzać głęboką zmianę społeczną? Podczas warsztatów odpowiemy sobie na te pytania i od razu zaczniemy działać w praktyce. Nie ma na co czekać!

prowadzenie | Anna Łebek-Obrycka – z wykształcenia i zawodu pedagożka, animatorka społeczno-kulturowa, trenerka, edukatorka od wielu lat zaangażowana w działalność pozarządową, społeczną oraz kulturalną. Członkini zarządu Stowarzyszenia Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur, współtworzy Spółdzielnię Socjalną IDEA. W swojej pracy wdraża innowacyjne rozwiązania, m.in. modele miejscowości tematycznej i tworzenia kultury poprzez partycypację społeczną, a także autorskie inicjatywy edukacyjno-kulturalne, np. Elbląg Czyta Dzieciom, Rozbójnicy na Ulicy czy koncerty Młodzi i Krzywda.

Wykład dla rodziców i opiekunów/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

„Życie to okres czasu, którego jedną połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci” – sentencja Juliana Tuwima w żartobliwy sposób ukazuje nie tylko trud bycia rodzicem, ale i niełatwą rolę dziecka. Podczas wykładu rodzice i opiekunowie poznają podstawy psychologii rozwoju dziecka, zasady dobrej komunikacji opartej na szacunku i zrozumieniu, uwzględniającej etap rozwojowy. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytania, czy istnieje bezstresowe wychowanie, w jaki sposób stawiać dziecku granice, motywować do działania i nauki, kształtować umiejętności i budować w rodzinie relacje niefolwarczne. Wykład wygłosi dr Marcin Szulc – psycholog, nauczyciel akademicki, adiunkt w Zakładzie Psychologii Osobowości i Psychologii Sądowej Uniwersytetu Gdańskiego, który prowadzi spotkania edukacyjne dla rad pedagogicznych, rodziców oraz młodzieży. 

Warsztaty dla rodziców i opiekunów/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Polski Okrągły Stół to fenomen badany przez historyków, socjologów, politologów i psychologów. Jak to było możliwe? – wciąż pobrzmiewa to pytanie. Wykorzystamy analizę procesu Okrągłego Stołu i przeniesiemy ją na grunt rodzinny, gdzie każdego dnia dochodzi do różnego rodzaju konfliktów. Odpowiemy sobie na fundamentalne pytanie: jakie warunki muszą być spełnione, by udało się konstruktywnie rozwiązać konflikt, bardzo często pozornie wydający się nierozwiązywalnym. Porozmawiamy o emocjach, postawach i oczekiwaniach, które wpływają na proces komunikacji. W roli gospodyni Aleksandra Musielak – psycholożka, terapeutka nurtu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (ang. Solution Focused Brief Therapy), członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz stowarzyszenia Educational Cha(lle)nge, współpracująca z Akademią Rozwoju Rodziny „Pozytywka”, prowadząca szkolenia i warsztaty. 

Razem z grupą teatru improwizowanego stworzymy spektakl, którego nie da się powtórzyć!

Warsztaty/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Jak mówić, by być zrozumianym? Jak słuchać, by inny czuli się słuchani? Co stwarza barierę w komunikacji, a co ją ułatwia? 
Dialog: słowa, które łączą. Podczas spotkania zastanowimy się i sprawdzimy, jak dobrze ze sobą rozmawiać, jak sprawić, żeby słowa budowały i łączyły ludzi, a nie dzieliły i niszczyły relacje między nimi. Skorzystamy z własnych doświadczeń i prostych ćwiczeń, które pozwolą rozłożyć dialog na kawałki, a następnie złożyć go na powrót. 

prowadzenie | Agata Urbanik – facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne. Od lat związana z organizacjami pozarządowymi. Współzałożycielka Fundacji Pole Dialogu. W swoich działaniach kładzie nacisk na diagnozę potrzeb, tworzenie przestrzeni do konstruktywnej rozmowy i partycypację. Wierzy w rower i planszówki.

Czym jest wolność dla Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza? W jaki sposób ich działania i decyzje doprowadziły do przemian w Polsce? Jaką cenę zapłacili ich architekci? – to tylko niektóre z pytań, jakie padną podczas spotkania wokół książki LECH, LESZEK. WYGRAĆ WOLNOŚĆ, która jest zapisem rozmowy Katarzyny Kolendy-Zaleskiej z Lechem Wałęsą i Leszkiem Balcerowiczem. Jedni z najważniejszych aktorów polskiej transformacji odsłaniają kulisy tamtego okresu, jego trudnych wyborów, poświęcenia, pracy i ich stosunków – związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za przemiany ekonomiczne.

Gośćmi spotkania będzie troje współautorów: Lech Wałęsa – legendarny przywódca Solidarności, prof. Leszek Balcerowicz – ekonomista, minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego i Katarzyna Kolenda-Zaleska – dziennikarka, autorka filmów dokumentalnych. Rozmowę poprowadzi Agata Stremecka – prezes zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Czy wolność jest nam dana raz na zawsze? – to pytanie też padnie tego wieczora.

Książkę wydało wydawnictwo Znak. Patronem publikacji jest telewizja TVN24.

zakup książki | w trakcie spotkania, cena 49,99 zł, płatność kartą lub gotówką

Warsztaty/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Jak mówić, by być zrozumianym? Jak słuchać, by inny czuli się słuchani? Co stwarza barierę w komunikacji, a co ją ułatwia? 
Dialog: słowa, które łączą. Podczas spotkania zastanowimy się i sprawdzimy, jak dobrze ze sobą rozmawiać, jak sprawić, żeby słowa budowały i łączyły ludzi, a nie dzieliły i niszczyły relacje między nimi. Skorzystamy z własnych doświadczeń i prostych ćwiczeń, które pozwolą rozłożyć dialog na kawałki, a następnie złożyć go na powrót. 

prowadzenie | Agata Urbanik – facylitatorka, trenerka i badaczka społeczna. Prowadzi Pogotowie Facylitacyjne. Od lat związana z organizacjami pozarządowymi. Współzałożycielka Fundacji Pole Dialogu. W swoich działaniach kładzie nacisk na diagnozę potrzeb, tworzenie przestrzeni do konstruktywnej rozmowy i partycypację. Wierzy w rower i planszówki. 

Warsztaty zmysłowo-społeczne/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Czy możliwe jest porozumienie bez dialogu? Solidarność w czasach, gdy obsesyjnie przeglądamy się w lustrach telefonicznych ekranów? Spotkanie warsztatowe to propozycja powrotu do najprostszych doznań, które budują nasze poczucie rzeczywistości i stanowią podstawę relacji ze światem, ze sobą, z innymi ludźmi. Jego uczestnicy zostaną zaproszeni do kilku zmysłowych zadań, a także do rozmowy o tym, jak odnajdujemy siebie nawzajem w codziennej plątaninie zapachów, dźwięków, namacalności.

prowadzenie | Katarzyna Wala – antropolożka kulturowa, badaczka jakościowa, doktorantka na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizuje się w metodologii badań jakościowych, ze szczególnym uwzględnieniem sensorycznej etnografii i design research. Jest autorką bloga Antropologia za_stosowana, projektu Fonosfera – antropologia zmysłów oraz współautorką multisensorycznych warsztatów skierowanych do osób niewidomych i słabowidzących.

Warsztaty/ rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

Od czego zacząć? Co zrobić, by aktywność zarażała innych? Czy mikrodziałania mogą wprowadzać głęboką zmianę społeczną? Podczas warsztatów odpowiemy sobie na te pytania i od razu zaczniemy działać w praktyce. Nie ma na co czekać!

prowadzenie | Anna Łebek-Obrycka – z wykształcenia i zawodu pedagożka, animatorka społeczno-kulturowa, trenerka, edukatorka od wielu lat zaangażowana w działalność pozarządową, społeczną oraz kulturalną. Członkini zarządu Stowarzyszenia Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur, współtworzy Spółdzielnię Socjalną IDEA. W swojej pracy wdraża innowacyjne rozwiązania, m.in. modele miejscowości tematycznej i tworzenia kultury poprzez partycypację społeczną, a także autorskie inicjatywy edukacyjno-kulturalne, np. Elbląg Czyta Dzieciom, Rozbójnicy na Ulicy czy koncerty Młodzi i Krzywda.

O strefie

Strefa kultury obejmuje przestrzeń praktycznie całego Głównego Miasta. W Ratuszu Głównego Miasta obejrzymy album fotograficzny, dokumentujący codzienne życie mieszkańców. Natomiast w ratuszu Staromiejskim spotkamy się z autorem zbioru osobistych zapisków najważniejszych wydarzeń historycznych po roku 1989 - Mieczysławem Abramowiczem. Nie zabraknie również barwnych wystaw i poezji. Pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku zobaczymy podczas wystawy plenerowej na Targu Rakowym. Podziwiać będzie można także wkład i starania prezydenta Pawła Adamowicza. Poświęcona jego pamięci wystawa znajdzie się na rogu ul. Kramarskiej i Długiego Targu. Wieczorną porą będziemy mogli zrelaksować się recytowanej poezji w Głównym Mieście. Strefa wydarzeń kulturalnych sięga granic teatru, filmu i muzyki. W teatrze Wybrzeże obejrzymy ,,Święto Winkelrida. Rewia Narodowa” w reż. Marcina Libera oraz „H.” w reż. Jana Klaty, czyli prezentację filmową legendarnego spektaklu na podstawie „Hamleta” Szekspira. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy spektakl pt. ,,Wałęsa w Kolonos” w reż. Bartosza Szydłowskiego. Nie można przegapić Koncertu Nagrobki na placu NOMUS przy Ul. Jaracza 14.

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Głośne czytanie baśni i opowiadań dla dzieci, ojcowie czytają dzieciom książki, które cenią i które uwielbiają ich pociechy. Wśród zaproszonych gości m.in. Wojciech Tremiszewski i Paweł Król.

Jerzy Andrzejewski / Jerzy Zagórski / Marcin Cecko
Reżyseria: Marcin Liber
Duża Scena/ Teatr Wybrzeże/ Targ Węglowy
wstęp biletowany

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz...

Polityczna satyra Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, napisana w 1944 roku to kolejna ekshumacja romantycznych okrzyków i uniesień, a zarazem polemika z tzw. polityką historyczną. Bohaterstwo masy, ofiarne gesty, kordianowskie okrzyki… Zaraz po wojnie i upadku Powstania Warszawskiego nie trafiła na scenę, ale w 1956 w inscenizacji Kazimierza Dejmka stała się sztandarowym dziełem polskiego odwilżowego października.

W REWII NARODOWEJ Marcina Cecki i Marcina Libera zawiśnie na scenie niejeden zaskakujący sztandar.

Marcin Cecko o spektaklu: „Dziś nie widać na horyzoncie żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wstrząsnąć naszym światem. Kraj rośnie w siłę i zyskuje na powadze. Młodzież interesuje się historią i odkrywa jej zapomniane karty. Nie ma powodów razić się włócznią w pierś niczym Arnold Winkelrid. Chcielibyśmy spróbować spełnić marzenie wielu obywateli i ze sztuki aluzyjnej uczynić pogodną komedię z historią o sympatycznym bohaterze w tle. Z teatrem nigdy nie wiadomo, bo to żywe miejsce, a ludzie są zmienni, ale zrobimy wszystko, bo dostarczyć widzom i sobie sporą porcję rozrywki. Zapowiada się widowisko.” 

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Nocne czytanie w przestrzeni Gdańska, kuratorka Sylwia Chutnik, czytają aktorzy teatru Wybrzeże.
organizator: Instytut Kultury Miejskiej,
różne lokalizacje, godz. 22:00 – 24:00, wstęp wolny

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Agnieszki Michajłow i Jacka Naliwajka - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Antoni Pawlak, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

Jerzy Andrzejewski / Jerzy Zagórski / Marcin Cecko
Reżyseria: Marcin Liber
Duża Scena/ Teatr Wybrzeże/ Targ Węglowy
wstęp biletowany

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz...

Polityczna satyra Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, napisana w 1944 roku to kolejna ekshumacja romantycznych okrzyków i uniesień, a zarazem polemika z tzw. polityką historyczną. Bohaterstwo masy, ofiarne gesty, kordianowskie okrzyki… Zaraz po wojnie i upadku Powstania Warszawskiego nie trafiła na scenę, ale w 1956 w inscenizacji Kazimierza Dejmka stała się sztandarowym dziełem polskiego odwilżowego października.

W REWII NARODOWEJ Marcina Cecki i Marcina Libera zawiśnie na scenie niejeden zaskakujący sztandar.

Marcin Cecko o spektaklu: „Dziś nie widać na horyzoncie żadnych niepokojących zdarzeń, które mogłyby wstrząsnąć naszym światem. Kraj rośnie w siłę i zyskuje na powadze. Młodzież interesuje się historią i odkrywa jej zapomniane karty. Nie ma powodów razić się włócznią w pierś niczym Arnold Winkelrid. Chcielibyśmy spróbować spełnić marzenie wielu obywateli i ze sztuki aluzyjnej uczynić pogodną komedię z historią o sympatycznym bohaterze w tle. Z teatrem nigdy nie wiadomo, bo to żywe miejsce, a ludzie są zmienni, ale zrobimy wszystko, bo dostarczyć widzom i sobie sporą porcję rozrywki. Zapowiada się widowisko.” 

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

spacer śladami kobiet opozycjonistek, których działalność również przyczyniła się do wolnych wyborów

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Andrzejem Kasperkiem.

Promocja albumu fotograficznego z ok. 250 portretami dokumentującymi życie codzienne Gdańska i jego mieszkańców.

Interwencje literackie w przestrzeni Gdańska, w miejscach, gdzie najmniej się poezji spodziewamy, wiersze na plakatach, ścianach, billboardach, w tramwajach i nieoczekiwanych lokalizacjach w przestrzeni miejskiej.
organizator: Instytut Kultury Miejskiej, miejsce: Gdańsk – Główne Miasto, różne lokalizacje

Projekcja filmu „Nowe życie” ze ścieżką muzyczną na żywo w wykonaniu Wojciecha Kotwickiego i zapalenie neonu Elżbiety Jabłońskiej na budynku NOMUS/ wstęp wolny

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Gabrieli Pewińskiej i Macieja Kosycarza - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Ewa Graczyk, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Krystyną Chwin.

prezentacja filmowa legendarnego spektaklu na podstawie „Hamleta” Szekspira, realizowanego w 2005 roku na terenie Stoczni Gdańskiej
wstęp wolny – wejściówki do pobrania w kasie teatru

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Instalacja artystyczna przywołuje pamięć lokalu wyborczego, który znajdował się w Ratuszu Staromiejskim w czerwcu 1989 roku. Wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza. Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.
organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury/ wstęp wolny

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Macieja Drzewieckiego i Grzegorza Kubickiego - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Krzysztof Skiba, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Bożeną Ptak.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Instalacja artystyczna przywołuje pamięć lokalu wyborczego, który znajdował się w Ratuszu Staromiejskim w czerwcu 1989 roku. Wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza. Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.
organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury/ wstęp wolny

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

spacer śladami kobiet opozycjonistek, których działalność również przyczyniła się do wolnych wyborów

Spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem, autorem zbioru osobistych zapisków najważniejszych wydarzeń z historii Polski, Europy i Świata po 1989 roku

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Instalacja artystyczna przywołuje pamięć lokalu wyborczego, który znajdował się w Ratuszu Staromiejskim w czerwcu 1989 roku. Wykorzystana zostanie autentyczna urna wyborcza. Zwiedzający będą mieli okazję skomentować przemiany 1989 roku oraz oddać swój głos na rzecz zmian.
organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury/ wstęp wolny

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wernisaż wystawy poświęconej polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie, oraz dyskusja „Olga Krzyżanowska we wspomnieniach przyjaciół”, z udziałem m.in. Małgorzaty Szejnert, Bogdana Borusewicza i Jacka Taylora/ wstęp wolny

Spektakl teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, w reż. Bartosza Szydłowskiego, na scenie m.in. Jerzy Stuhr/ wstęp biletowany

Spektakl teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, w reż. Bartosza Szydłowskiego, na scenie m.in. Jerzy Stuhr/ wstęp biletowany

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Spektakl teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, w reż. Bartosza Szydłowskiego, na scenie m.in. Jerzy Stuhr/ wstęp biletowany

Spektakl teatru Łaźnia Nowa z Krakowa, w reż. Bartosza Szydłowskiego, na scenie m.in. Jerzy Stuhr/ wstęp biletowany

Wystawa poświęcona polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie/ wstęp biletowany

spacer śladami kobiet opozycjonistek, których działalność również przyczyniła się do wolnych wyborów

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wystawa poświęcona polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie/ wstęp biletowany

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wystawa poświęcona polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie/ wstęp biletowany

spacer śladami kobiet opozycjonistek, których działalność również przyczyniła się do wolnych wyborów

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wystawa poświęcona polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie/ wstęp biletowany

Wystawa plenerowa, na którą złożą się pamiątki mieszkańców Gdańska z 1989 roku, w tym przede wszystkim dotyczące wydarzeń czerwcowych.

To opowieść, która pokazuje, jak zwykłe, widziane na własne oczy rzeczy zmieniają się niepostrzeżenie w Historię przez wielkie H.

To prezentacje prac artystów związanych z Przestrzenią Sztuki WL4 na terenie Stoczni Cesarskiej.

Plenerowa prezentacja neonu Elżbiety Jabłońskiej.

Wystawa poświęcona pamięci prezydenta Pawła Adamowicza – plenerowo zaprezentowane zostaną fotografie, a w Sali Zimowej Ratusza Głównego Miasta pamiątki po śp. Pawle Adamowiczu. Wystawa w ratuszu będzie zapowiedzią powstającej wystawy stałej opowiadającej historię gdańskiej samorządności.
organizator: Muzeum Gdańska
4-11/06/2019/ część w Ratuszu Głównego Miasta – wstęp biletowany
wernisaż 4/06/2019 godz. 16.00 wstęp wolny

Wystawa poświęcona polskiej działaczce politycznej, społecznej i lekarce, a także jej ojcu Aleksandrowi Krzyżanowskiemu, generałowi AK na Wileńszczyźnie/ wstęp biletowany

Upadek Imperium. Przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej w roku 1989. Wykład poprowadzi dr Konrad Knoch.

"W połowie lat 80. Związek Radziecki przeżywał głęboki kryzys ekonomiczny i społeczny. Gospodarka sowiecka nie była w stanie udźwignąć wyścigu zbrojeń, wojny w Afganistanie i katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Przywódca partii komunistycznej Michaił Gorbaczow poszerzył swobody obywatelskie i gospodarcze. Nie uratowało to jednak imperium. Sowieci nie byli już w stanie skutecznie wspierać państw w bloku wschodnim. Rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego i proces budowy nowego ładu politycznego i gospodarczego w Europie. O sytuacji geopolitycznej w latach 80. i przyczynach oraz przebiegu przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej w roku 1989 opowie dr Konrad Knoch podczas swojego wykładu"

O strefie

Cztery dni na placu Świętopełka wypełniają treścią słowo przewodnie obchodów, czyli WOLNOŚĆ: demokracja, pokój, wspólnota, ekologia, równość, solidarność. Wokół tych słów budujemy program, z naciskiem na różnorodność wydarzeń i międzypokoleniowe porozumienie.

Otwarcie wystawy DEMOKRACJI ILUSTROWANEJ, wystawy RZECZ O WOLNOŚCI  i całych obchodów na Placu Świętopełka.

Wystawa 20 plakatów wyłonionych w konkursie. Przedstawi przekrój graficznego spojrzenia na słowo WOLNOŚĆ. Prace oceni jury w składzie Jerzy Janiszewski, Magdalena Ponagajbo, Agata Królak i Luka Rayski. Wernisaż wystawy 1 czerwca będzie jednocześnie oficjalnym ogłoszeniem wyników konkursu.

Aleksandra Boćkowska będzie rozmawiać z maturzystami z roku 1989 o tamtym przełomie.

2019 rok to 30. rocznica odzyskania wolności nie tylko dla Gdańska, lecz dla całej Polski, jednak nie bez powodu wolnościowy duch jest tak silny właśnie tu. Miasto od zawsze symbolizowało bramę do lepszego świata, będąc domem dla ludzi niebojących się wyzwań, patrzących w przyszłość z odwagą i ciekawością, małymi krokami dokonujących wielkich zmian. To oni kształtują to miasto. To miasto kształtuje ich. 

Zajrzymy do ich domów. Wspólnie wybierzemy przedmioty, nierozerwalnie związane z Gdańskiem i zapytamy o historie ich pozyskania. Zaprezentujemy je w formie wystawy i stworzymy mapę miejsc, z których przywędowały do ich wnętrz. Stworzymy katalog symboli wolności – nie ikonicznych, lecz osobistych

Prowadzenie Emilia Obrzut

Szóstka znajomych z Trójmiasta. Aktualnie w składzie: aga (śpiew, teksty), milo (gitara/space echo, programowanie), orz (bas), jay (perkusja, roland spd-s), jan mru (dub/fx) oraz mic (ableton push). Oprócz grania prowadzą także wydawnictwo pod szyldem tartak records.  Na płytach zespół zawarł dotychczasowe fascynacje muzyką taneczną/ klubową, inspirując się mistrzami takich gatunków jak: jazz, soul, dub czy jungle. Obecnie pracują nad trzecim albumem. Tworzą, nagrywają i produkują kompozycje, w których otwierają się na nowe muzyczne przestrzenie i stylistyki.

Warsztaty z tworzenia ekologicznych kosmetyków z Izabelą Ryską.

Starają się tworzyć muzykę świeżą, nieuchwytną; dbają o tę swoistość, lubują się w nieoczywistych rozwiązaniach muzycznych i tekstowych, rozsmakowują się w szeleszczących głoskach, baśniowych historiach, długich frazach kontrabasu, nieregularnych rytmach. Czasami czerpią z tradycji jazzu, ale na tyle subtelnie, aby nie wpaść w jego ramy. Fascynują się dawnymi melodiami kościelnymi, surowymi pieśniami obrzędowymi, balladami, ale zaraz wykonują stylistyczny zwrot, tak że nie sposób określić ich jak zespół folkowy. Ich serce stanowi akustyczne brzmienie kontrabasu, perkusji i dziewczęcego głosu. I tekst. 

Rozmowa o rozumieniu solidarności, równości i wolności z młodzieżą z gdańskich liceów
Prowadzenie: Anna Dobiegała
W debacie wezmą udział:
Kaja Kędzioł, XX LO Gdańsk, Julia Borzyszkowska, III LO Gdańsk, Konrad Rola, VIII LO Gdańsk, Filip Augustyniak, II LO Sopot

Zatańczymy w wieczór 4 czerwca przy zachodzącym słońcu do przebojów, które wszyscy kochają. Piosenki puści nam DJ MNOW.

O strefie

Strefa Okrągłego Stołu to miejsce dla każdego, kto chciałby wziąć udział w warsztatach manualnych, a także porozmawiać podczas dziergania dywanu bawełnianą nicią. Porozmawiać można będzie również z gośćmi specjalnymi: Adamem Wajrakiem, prof. Andrzejem Blikle, prof. Jerzym Bralczykiem, prof. Magdaleną Fikus, Ryszardem Praszkierem oraz Jakubem Wygnańskim. Przewidziane są koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Warsztaty manualne dla każdego.

Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy kilka stoisk z warsztatami – zrób torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę, zaprojektuj autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami. Działamy przy stole wspólnie z: HALO warsztaty bez plastiku, duetem RESHTKI, Schroniskiem dla Roślin, Agnieszką Nagórską NAGU, Kolektywem Twórczym MyWy.

Dzierganie dużego dywanu z bawełnianej nici i rozmowy.

Wspólnie pleciemy duży okrągły dywan przy użyciu białego i czerwonego sznura oraz grubego szydła. Dosiąść się może każdy, o każdej porze, nawet jeśli nigdy wcześniej nie tknął robótek ręcznych. 
Jak duży będzie dywan – zależy od nas. Na pewno wykorzystamy go podczas tegorocznych wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności, aby odpoczywać, słuchać muzyki, rozmawiać o sprawach ważnych i zupełnie błahych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Baaske PRULLA.

Zagra: Remont Pomp/ wstęp wolny

Nowe utwory inspirowane muzyką Afryki i Azji, niecodzienne instrumenty i goście specjalni z domieszką free jazzu – Remont Pomp zaprasza na koncert rodzinny w Dniu Dziecka.
Grają na instrumentach etnicznych, takich jak bębny, djembe, szejkery, cowbelle, na instrumentach perkusyjnych melodycznych – tank drumach, balafonach, metalofonach oraz na przedmiotach, które wydają z siebie dźwięk – misach, kieliszkach, dzbanach i butelkach. Grupa ma w swoim dorobku dwie płyty – „Złotą Platynę”, nagraną z Mikołajem Trzaską i Mike Majkowskim (2012), i „Pomp Power”, również z Mikołajem Trzaską (2016). Formacja powstała w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, koło w Gdańsku, aby łączyć ludzi o odmiennych wrażliwościach oraz niecodzienne instrumenty i przedmioty. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w Polsce oraz za granicą, m.in. w Australii.

Adam Wajrak: Czy demokracja dobrze służy polskiej przyrodzie? 

Dziennikarz, działacz na rzecz przyrody i jej popularyzator. Jego rodzina mieszkała przy jednym podwórku z Jackiem Kuroniem, któremu Adam Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych. W dzieciństwie i młodości udzielał w domu azylu chorym zwierzętom, głównie ptakom. Od ponad 20 lat mieszka w Teremiskach, wiosce położonej w Puszczy Białowieskiej. Autor artykułów, głównie na łamach „Gazety Wyborczej”, i książek o tematyce przyrodniczej.

Warsztaty manualne dla każdego.

Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy kilka stoisk z warsztatami – zrób torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę, zaprojektuj autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami. Działamy przy stole wspólnie z: HALO warsztaty bez plastiku, duetem RESHTKI, Schroniskiem dla Roślin, Agnieszką Nagórską NAGU, Kolektywem Twórczym MyWy.

Dzierganie dużego dywanu z bawełnianej nici i rozmowy.

Wspólnie pleciemy duży okrągły dywan przy użyciu białego i czerwonego sznura oraz grubego szydła. Dosiąść się może każdy, o każdej porze, nawet jeśli nigdy wcześniej nie tknął robótek ręcznych. 
Jak duży będzie dywan – zależy od nas. Na pewno wykorzystamy go podczas tegorocznych wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności, aby odpoczywać, słuchać muzyki, rozmawiać o sprawach ważnych i zupełnie błahych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Baaske PRULLA.

Zagra: Tomasz Chyła Quintet

Szturmem Tomasz Chyła Quintet zdobywa polską scenę jazzową. Już dwukrotnie kwintet był nominowany do nagrody Fryderyk (2018, 2019). Cechuje ich lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość. W ubiegłym roku, w ankiecie czytelników miesięcznika „Jazz Forum” – Jazz Top 2018, Tomasz Chyła wraz z zespołem otrzymali wyróżnienie za album „Circlesongs”. Zdobyli też pierwsze miejsce w kategorii: Nowa Nadzieja – Zespół. Zagrają: Tomasz Chyła – skrzypce, Piotr Chęcki – saksofon, Szymon Burnos – fortepian, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławomir Koryzno – perkusja.

prof. Andrzej Blikle: Czym jest dobro wspólne?

Urodził się podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939, w biurze firmy Blikle przy Nowym Świecie w Warszawie. Człowiek renesansu – informatyk, profesor nauk matematycznych, specjalista w zakresie matematycznych podstaw informatyki, współtworzył Polskie Towarzystwo Informatyczne, jest członkiem Europejskiej Akademii Nauk, pracownikiem naukowym i nauczycielem akademickim, ale także członkiem Rady Języka Polskiego i… mistrzem cukierniczym.

Warsztaty manualne dla każdego.

Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy kilka stoisk z warsztatami – zrób torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę, zaprojektuj autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami. Działamy przy stole wspólnie z: HALO warsztaty bez plastiku, duetem RESHTKI, Schroniskiem dla Roślin, Agnieszką Nagórską NAGU, Kolektywem Twórczym MyWy.

Dzierganie dużego dywanu z bawełnianej nici i rozmowy.

Wspólnie pleciemy duży okrągły dywan przy użyciu białego i czerwonego sznura oraz grubego szydła. Dosiąść się może każdy, o każdej porze, nawet jeśli nigdy wcześniej nie tknął robótek ręcznych. 
Jak duży będzie dywan – zależy od nas. Na pewno wykorzystamy go podczas tegorocznych wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności, aby odpoczywać, słuchać muzyki, rozmawiać o sprawach ważnych i zupełnie błahych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Baaske PRULLA.

prof. Jerzy Bralczyk: Język konfliktu i język zgody – jak nimi władać?

Językoznawca, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie poprawności języka publicznego, a także języka polityki, reklamy, prawa. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Recytuje z pamięci więcej niż połowę „Pana Tadeusza” i gotuje przepyszną kopczyznę, zupę o rodzinnym rodowodzie. Mówi tak, że można go jeść łyżkami.

prof. Magdalena Fikus: Co najbardziej szkodzi gatunkowi ludzkiemu? 

Biolożka, biochemiczka, profesor nauk przyrodniczych, specjalistka w zakresie biochemii i fotochemii kwasów nukleinowych, biofizyki komórki, inżynierii genetycznej. Wielka promotorka idei popularyzowania nauki, to m.in. jej zawdzięczamy Festiwal Nauki. Była przewodniczącą, a obecnie jest członkinią prezydium Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk. Czerpie radość z nauczania i wędrówek po polskich górach.

Ryszard Praszkier: Jak robić rzeczy niemożliwe?

Psycholog i psychoterapeuta, badacz zmian społecznych. Głównym obszarem jego zainteresowań jest dynamika zmian społecznych, a w szczególności bada, jakie czynniki powodują, że zmiana jest długofalowa i nieodwracalna. Jako praktyk przez ponad 20 lat pracował dla międzynarodowego stowarzyszenia wzmacniającego innowatorów społecznych Ashoka. Pasjonuje go magia kreatywności.

Warsztaty manualne dla każdego.

Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy kilka stoisk z warsztatami – zrób torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę, zaprojektuj autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami. Działamy przy stole wspólnie z: HALO warsztaty bez plastiku, duetem RESHTKI, Schroniskiem dla Roślin, Agnieszką Nagórską NAGU, Kolektywem Twórczym MyWy.

Dzierganie dużego dywanu z bawełnianej nici i rozmowy.

Wspólnie pleciemy duży okrągły dywan przy użyciu białego i czerwonego sznura oraz grubego szydła. Dosiąść się może każdy, o każdej porze, nawet jeśli nigdy wcześniej nie tknął robótek ręcznych. 
Jak duży będzie dywan – zależy od nas. Na pewno wykorzystamy go podczas tegorocznych wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności, aby odpoczywać, słuchać muzyki, rozmawiać o sprawach ważnych i zupełnie błahych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Baaske PRULLA.

Zagrają: Patryk Wydmo Zakrocki – mała gitara akustyczna, Piotr Mełech – klarnet basowy, Kuba Wydmo Falkowski – strąki, kije i walizka perkusyjna, Kasia Rysiak – instalacje artystyczne.

Muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy. Gra na skrzypcach lub altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach. Występuje w duecie SzaZa i z gitarzystą Marcinem Olakiem, współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku. Zaangażowany jest również w projekt Polski Piach, uruchomiony przez braci Wydmo, opierający się na muzycznym trio akustycznym, czerpiącym z tradycji pierwszego bluesa i pierwszego transu, ale rozwijającym własny język.

DANUTA HÜBNER: Czy demokracja obroni się sama?

Profesor nauk ekonomicznych, specjalizuje się w rozwoju gospodarczym. Była szefową Kancelarii Prezydenta RP. Pełniła funkcję sekretarza wykonawczego Europejskiej Komisji Gospodarczej (agendy ONZ). Stała na czele Komitetu Integracji Europejskiej. Była pierwszym polskim komisarzem w Unii Europejskiej (ds. polityki regionalnej). Posłanka kończącej się właśnie kadencji do Parlamentu Europejskiego i przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych. Prowadzi blog „Moja Europa”, na którym podejmuje temat brexitu, przyszłości Unii Europejskiej i zwiększenia udziału obywateli w jej kształtowaniu.

Warsztaty manualne dla każdego.

Czekamy na Was przy stole – zarówno na młodych, jak i starszych. Przygotowaliśmy kilka stoisk z warsztatami – zrób torbę na sprawunki, przypinkę, botaniczną pocztówkę, zaprojektuj autorski breloczek lub pamiątkę ze stoczniowymi dźwigami. Działamy przy stole wspólnie z: HALO warsztaty bez plastiku, duetem RESHTKI, Schroniskiem dla Roślin, Agnieszką Nagórską NAGU, Kolektywem Twórczym MyWy.

Dzierganie dużego dywanu z bawełnianej nici i rozmowy.

Wspólnie pleciemy duży okrągły dywan przy użyciu białego i czerwonego sznura oraz grubego szydła. Dosiąść się może każdy, o każdej porze, nawet jeśli nigdy wcześniej nie tknął robótek ręcznych. 
Jak duży będzie dywan – zależy od nas. Na pewno wykorzystamy go podczas tegorocznych wydarzeń w Europejskim Centrum Solidarności, aby odpoczywać, słuchać muzyki, rozmawiać o sprawach ważnych i zupełnie błahych. Warsztaty poprowadzi Agnieszka Baaske PRULLA.

Piosenki dla małych i dużych, młodych i starych, a wszystkie z rock’n’rollową energią i inspirowane twórczością Juliana Tuwima – usłyszymy utwory, które skomponował Jacek „Budyń” Szymkiewicz, lider grupy Pogodno. Tytułowy Budyń to nie tylko pseudonim kompozytora piosenek, ale również kwintesencja brzmienia, uformowanego z różnorodnych muzycznych przyjaźni, które tworzą: Jacek Szymkiewicz, Czesław Mozil, Joanna Zawłocka, Aleksander Orłowski, Julia Kępisty, Maria Kępisty, Piotr „Bajzel” Piasecki, Wojciech Sobura.

Jakub Wygnański: Społeczeństwo obywatelskie, czyli jakie?

Socjolog, działacz i współtwórca organizacji pozarządowych. Działał w tzw. ruchu samokształceniowym. W latach 80. działacz Solidarności i Komitetów Obywatelskich. Najmłodszy uczestnik obrad Okrągłego Stołu, pełnił m.in. funkcję sekretarza Henryka Wujca. Na początku lat 90. zrezygnował z czynnej polityki, stając się jednym z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce. Był współtwórcą Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych i jego prezesem. Kieruje Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. 

O strefie

1 czerwca Plac im. Dariusza Kobzdeja zamieni się w przestrzeń warsztatową oraz miejsce spotkań literackich.W ramach Czytelni Wolności przewidziane są spotkania z dziennikarzami, którzy przedstawią szereg prasowych artykułów, począwszy od tych z 1989 roku, kończąc na aktualnych. Nie zabraknie wystąpienia Michała Rusinka. Dzięki jego wskazówkom dowiemy się jak być dobrymi obywatelami. Będziemy mieli również okazję poznać historię wydarzeń czerwcowych 1989 roku z perspektywy świadków. Chętni mogą wziąć udział w spacerze literackim Szlakiem Wolności.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Głośne czytanie baśni i opowiadań dla dzieci, ojcowie czytają dzieciom książki, które cenią i które uwielbiają ich pociechy. Wśród zaproszonych gości m.in. Wojciech Tremiszewski i Paweł Król.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Agnieszki Michajłow i Jacka Naliwajka - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Antoni Pawlak, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Andrzejem Kasperkiem.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Gabrieli Pewińskiej i Macieja Kosycarza - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Ewa Graczyk, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Krystyną Chwin.

Prasówka z udziałem dziennikarzy - Macieja Drzewieckiego i Grzegorza Kubickiego - którzy przybliżą artykuły prasowe z okresu 1989–2019.

Krzysztof Skiba, rozmowy ze świadkami wydarzeń czerwcowych 1989 roku.

SPACER LITERACKI po centrum Gdańska szlakiem wolności z Bożeną Ptak.

O strefie

MIĘDZYNARODOWE FORUM OBYWATELSKIE: 1989–2019. NARODZINY NOWEJ EUROPY Dwudniowe wydarzenie otwarte dla publiczności, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki. Mówcy łączą różne regionalne perspektywy i kompetencje.

MIĘDZYNARODOWE FORUM OBYWATELSKIE. 1989–2019. NARODZINY NOWEJ EUROPY to dwudniowe wydarzenie otwarte dla publiczności, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki. Mówcy łączą różne regionalne perspektywy i kompetencje
Wystąpienia założycieli ECS: Aleksandra Dulkiewicz, Mieczysław Struk, Piotr Duda, Piotr Gliński, Basil Kerski, Bogdan Lis
Wystąpienia ambasadorów: Georgette Mosbacher, Pierre Lévy, Rolf Nikel, Jonathan Knott, Andrij Deszczycia

Głos zabiorą: Adam Michnik, Ludwika Wujec, Olga Szorina, Władimir Kara-Murza, Aleś Białacki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz

Głos zabiorą: Bogdan Borusewicz, Iwajło Diczew, Chris Niedenthal, Markus Meckel, Jiři Pehe, Radosław Sikorski, Róża Thun prowadzenie: Aleksander Kaczorowski

Głos zabiorą: Edwin Bendyk, Kaja Puto, Krzysztof Czyżewski, Karolina Wigura, Agnieszka Holland, Jan Kubik, Ewa Kulik prowadzenie: Jacek Kołtan

Głos zabiorą: Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Rafał Dutkiewicz, Andrij Sadowyj, Elżbieta Bieńkowska prowadzenie: Tomasz Lis

Wystąpienia prezydentów: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski / 10.45 Głos zabiorą: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec, Małgorzata Niezabitowska prowadzenie: Basil Kerski

Głos zabiorą: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Balcerowicz prowadzenie: Antoni Dudek

Głos zabiorą: Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash, Ireneusz Krzemiński prowadzenie: Kacper Dziekan

Głos zabiorą: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Przemysław Wielgosz prowadzenie: Grzegorz Piotrowski

Głos zabiorą: Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński, Beata Chmiel, Basil Kerski prowadzenie: Olga Wysocka

O strefie

Strefa wydarzeń przeznaczonych dla oficjalnych delegatów, odpowiadających na zaproszenie prezydenta Gdańska, m.in.: świadków polskiej drogi do wolności, samorządowców, działaczy organizacji pozarządowych i aktywistów, ludzi kultury i nauki

Msza dziękczynna za 30 lat wolności

DEBATA O WOLNOŚCI
mówcy: Timothy Garton Ash, Stefan Chwin, Ewa Łętowska, Michał Rusinek
prolog: Basil Kerski
moderatorzy: Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jacek Stawiski

transmisja telewizyjna: TVN24, godz. 19.20

MIĘDZYNARODOWE FORUM OBYWATELSKIE. 1989–2019. NARODZINY NOWEJ EUROPY to dwudniowe wydarzenie otwarte dla publiczności, w którym udział zapowiedzieli politycy, analitycy, ludzie nauki i sztuki. Mówcy łączą różne regionalne perspektywy i kompetencje
Wystąpienia założycieli ECS: Aleksandra Dulkiewicz, Mieczysław Struk, Piotr Duda, Piotr Gliński, Basil Kerski, Bogdan Lis
Wystąpienia ambasadorów: Georgette Mosbacher, Pierre Lévy, Rolf Nikel, Jonathan Knott, Andrij Deszczycia

Głos zabiorą: Adam Michnik, Ludwika Wujec, Olga Szorina, Władimir Kara-Murza, Aleś Białacki, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz prowadzenie: Agnieszka Lichnerowicz

Głos zabiorą: Bogdan Borusewicz, Iwajło Diczew, Chris Niedenthal, Markus Meckel, Jiři Pehe, Radosław Sikorski, Róża Thun prowadzenie: Aleksander Kaczorowski

Sesja na rzecz sojuszu samorządu, organizacji społecznych i aktywnych obywateli.

Głos zabiorą: Edwin Bendyk, Kaja Puto, Krzysztof Czyżewski, Karolina Wigura, Agnieszka Holland, Jan Kubik, Ewa Kulik prowadzenie: Jacek Kołtan

Wernisaż wystawy, która odbywa się w trzech przestrzeniach ECS. Chris Niedenthal, prezentując swoje znakomite zdjęcia, zabiera nas w podróż w przeszłość sięgającą 30 lat wstecz, gdy w dziejach naszej części świata rozpoczęła się nowa epoka.

WYSTAWA REALIZOWANA DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU MIASTA POZNANIA

Głos zabiorą: Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Rafał Dutkiewicz, Andrij Sadowyj, Elżbieta Bieńkowska prowadzenie: Tomasz Lis

„Symfonia szacunku” to cytat z śp. Pawła Adamowicza, który marzył o tym, aby w podzielonej politycznie Polsce ze skonfliktowanym społeczeństwem wybrzmiała kiedyś wielka symfonia szacunku Polaków do Polaków, wystąpią m.in.: Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński, Natalia Przybysz, Gaba Kulka, Maria Peszek oraz instrumentaliści młodego pokolenia pod kierownictwem Olo Walickiego
KONCERT REALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FINANSOWEMU SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA MAZOWIECKIEGO I SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO

Śniadanie to doskonały sposób na bycie razem – spotkanie i rozmowę, nikt nie będzie obcy, a żaden temat nas nie poróżni. Serwujemy kawę, herbatę, drożdżówki, chleb i dżem, a wszystkich zapraszamy, aby przynieśli ze sobą pełne smakołyków kosze piknikowe i koce.

Wystąpienia prezydentów: Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski / 10.45 Głos zabiorą: Bogdan Lis, Władysław Frasyniuk, Grażyna Staniszewska, Zbigniew Janas, Henryk Wujec, Ludwika Wujec, Małgorzata Niezabitowska prowadzenie: Basil Kerski

/ 13.30 wspólne zdjęcie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego z Lechem Wałęsą w Sali E wystawy stałej
/ 14.15 spotkanie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komitetów obywatelskich przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność”

przywitanie gości: Lech Wałęsa, Aleksandra Dulkiewicz
wystąpienia inauguracyjne: Janusz Steinhoff, Henryk Wujec, prof. Jerzy Stępień

wykład prof. Andrzej Friszke

Debata: Refleksja po 30 latach od wyborów czerwca ‘89

Sesja, podczas której samorządowcy dokonają bilansu i wskażą kierunki aktywności na najbliższe lata.

Głos zabiorą: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek, Aleksander Hall, Leszek Balcerowicz prowadzenie: Antoni Dudek

Głos zabiorą: Paweł Kowal, Padraic Kenney, Marci Shore, Georges Mink, Elżbieta Matynia, Oksana Zabużko, Timothy Garton Ash, Ireneusz Krzemiński prowadzenie: Kacper Dziekan

Głos zabiorą: David Ost, Michał Buchowski, Sylwia Chutnik, Ryszard Bugaj, Adam Bodnar, Przemysław Wielgosz prowadzenie: Grzegorz Piotrowski

Głos zabiorą: Anda Rottenberg, Małgorzata Omilanowska, Alicja Knast, Piotr Cywiński, Cezary Obracht-Prondzyński, Beata Chmiel, Basil Kerski prowadzenie: Olga Wysocka

!-- Global site tag (gtag.js) - Google Ads: 784065657 -->