Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, a wycieczki po jego terenie każdemu z nas sprawią wiele radości. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Wiadomo, że Gdańsk to miasto pełne cennych skarbów dawnej architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Wspaniale prezentuje się tu Brama Wyżynna, strzegąca wejścia na teren Głównego Miasta. Zachwyt wzbudza też Złota Brama oraz Wielka Zbrojownia, skutecznie przyciągająca uwagę tych turystów, których chcą się nacieszyć widokiem budowli utrzymanych w niderlandzkim stylu. Obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Gdańsku jest spacer po ulicy Długiej, przy której zachowało się wiele cennych zabytków. Na wyróżnienie zasługują tu takie perełki, jak dom Connerów z połowy XVI wieku czy dom Uphagenów, należący niegdyś do bogatej rodziny flamandzkiej. Do dziś ta XVIII-wieczna budowla jest jednym z ciekawszych przykładów stylu barokowego, jakimi może nas oczarować Gdańsk. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa oraz Nowy Dom Ławy to kolejne atrakcje, których podczas wizyty w Gdańsku nie można pominąć. W trakcie wycieczki po tym mieście warto też zajrzeć do kościoła Mariackiego, w którym zachowało się sporo cennych dzieł sztuki. Turystów zwiedzających Gdańsk może też oczarować Długi Targ i słynna Wyspa Spichrzów, na terenie której wciąż panuje wyjątkowa atmosfera. Dla tych, których fascynują zabytki techniki, wyjątkowym skarbem może się okazać Żuraw Gdański – średniowieczny dźwig, będący dziś jednym z oddziałów Muzeum Morskiego.

Gdańsk to wyjątkowe miasto, które swą zabudową może oczarować każdego. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł spędzać czas w licznych muzeach oraz urządzać historyczne wycieczki po okolicy. Kusi Oliwa, znana z cysterskiego opactwa, kusi Westerplatte oraz teren Stoczni Gdańskiej. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Gdańsk jest miastem wyjątkowym, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Polskie skarby – kościół Mariacki w Gdańsku

Jest jednym z najbardziej znanych zabytków sakralnych w całej Polsce, a jednocześnie wizytówką Gdańska. Kościół Mariacki to obowiązkowy punkt w programie każdej wycieczki po Trójmieście oraz atrakcja, której miłośnicy historii i sztuki bardzo chętnie poświęcają swój czas. Na czym polega wyjątkowość tego zabytku?


Masywna wieża kościoła Mariackiego w Gdańsku już dawno stała się jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w panoramie tego miasta. To ona intryguje turystów, to ona skutecznie zachęca gości do zwiedzenia tej wiekowej świątyni. Wieża ta jest również wspaniałym punktem widokowym, z którego każdy z nas może spojrzeć na Gdańsk z wyjątkowej perspektywy. Czym jeszcze wyróżnia się ten zabytek? Rozmiarami. Kościół Mariacki, wznoszony w latach 1343-1502, uznawany jest za największą w Europie budowlę z cegły. Co ciekawe, w jego wnętrzu może się pomieścić około 25 tysięcy osób, czyli tyle, ilu mieszkańców liczył Gdańsk w czasie budowy tego kościoła. Wysokie filary, piękne sklepienia – wszystko to sprawia, że wnętrze kościoła Mariackiego w Gdańsku robi ogromne wrażenie na zwiedzających. Nie brak tu również cennych dzieł sztuki, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje „Piękna Madonna” – gotycka rzeźba o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Intryguje tu również słoneczny zegar, będący niezwykłym elementem wystroju kościelnego wnętrza. W kościele Mariackim można też podziwiać kopię obrazu, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Gdańsku. To „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga – dzieło, które uchodzi za jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach sztuki.

Gdańskie atrakcje: Dom Ferberów

Gdańsk to miasto pełne cennych zabytków i budowli, które zachwycają nas swą formą. Wśród tych zabytków dawnej architektury, którym warto się uważniej przyjrzeć, miejsce bardzo ważne zajmuje renesansowa kamienica, znana jako Dom Ferberów. Jakimi cechami wyróżnia się ten zabytek? Dlaczego turyści tak chętnie poświęcają mu swój czas?


Dom Ferberów bez wątpienia jest jedną z ciekawszych budowli, z jakimi można się spotkać w trakcie spacerów po ulicy Długiej. Jego dzieje sięgają połowy XVI stulecia, kiedy do wzniesiono piękną kamienicę, mającą służyć rodzinie Ferberów. Ten zamożny ród cieszył się w dawnym Gdańsku wielkim uznaniem, nic więc dziwnego, że należąca do rodziny kamienica urzekała swą formą. Do dziś jest to jedna z tych atrakcji, których w trakcie wycieczki po Gdańsku nie można pominąć. Obiektem tym interesują się zarówno miłośnicy sztuki, jak i ci, którzy chcą lepiej poznać dzieje Gdańska. Z rodziny, która wzniosła tę kamienicę, wywodziło się przecież wielu znanych Gdańszczan, w tym aż sześciu burmistrzów tego miasta. Jakimi cechami wyróżnia się ten zabytek architektury? Największa uwagę przyciągają drzwi kamienicy, których najbardziej charakterystyczną ozdobą były swego czasu wizerunki Adama i Ewy. Do naszych czasów przetrwał piękny fryz, na którym można dostrzec herby: Polski, Gdańska i Prus Królewskich. Dzięki temu turyści w czasie podziwiania kamienicy mogą lepiej poznać Gdańsk i jego dzieje, w których ważnych wydarzeń i znanych nazwisk nie brakuje.