To najsłynniejsza i najpiękniejsza ze wszystkich dzielnic, jakimi może się pochwalić Gdańsk. Wycieczki na teren Oliwy to wspaniała przygoda dla każdego. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Co koniecznie trzeba tutaj zobaczyć?

Z kart historii – Oliwa i jej dzieje

Bliskość Trójmiejskiego Parku Narodowego, położenie w pobliżu Sopotu oraz historycznej części Gdańska – oto czynniki, które bez wątpienia mają ogromny wpływ na spore zainteresowanie tą dzielnicą. Oliwa może się jednak pochwalić nie tylko korzystnym położeniem, ale i ciekawą historią, o której tak pięknie przypominają nam miejscowe zabytki. Co wiemy o tej dzielnicy i jej przeszłości? Historia Oliwy zaczyna się pod koniec XII wieku, kiedy to nad Potokiem Oliwskim zaczęła się rozwijać osada cystersów. Sprowadził ich tu książę Sambor, który liczył na to, iż pracowici mnisi szybko zagospodarują tutejsze tereny. Wkrótce na terenie Oliwy powstało potężne opactwo oraz młyny, niczym grzyby po deszczu wyrastać zaczęły tu również budynki gospodarcze. W latach 70. XIX wieku Oliwa otrzymała prawa miejskie, i choć dziś jest „tylko” jedną z kilku dzielnic Gdańska, wciąż zachwyca swym wyjątkowym charakterem. Nie brak tu przecież cennych zabytków, które przypominają o czasach świetności tej dzielnicy. Na co koniecznie trzeba tu zwrócić uwagę?

Gdańsk – Oliwa: jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Na terenie Gdańska – Oliwy nuda nikomu nie grozi. Nie brak tu i atrakcji dla miłośników historii, i dla tych, którzy cenią sobie sztukę sakralną. Dumą tej dzielnicy są oczywiście zabytki związane z cystersami. Potężna katedra, która do dziś zachwyca bogatym wyposażeniem wnętrza, okazały Pałac Opatów oraz Muzeum Diecezjalne, w którym zgromadzono tak wiele cennych dzieł sztuki sakralnej – oto główne atrakcje, dzięki którym Oliwa już dawno stała się jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po terenie Pomorza Gdańskiego. Wiele radości może też sprawić turystom spacer po tutejszym parku, któremu patronuje Adam Mickiewicz. Na uwagę zasługuje tu również Muzeum Etnograficzne, urządzone w zabytkowym spichlerzu klasztornym oraz piękne zoo, które urzeka przede wszystkim swoim naturalnym charakterem. Warto też zwiedzić zabytkową kuźnię wodną – cenny zabytek z XVI wieku, który każdego turystę może oczarować swym charakterem.

Gdańsk – Oliwa to wyjątkowy skrawek Pomorza Gdańskiemu, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Dla tych, którzy spędzają wczasy nad morzem, będzie to wyjątkowy kierunek jednodniowej wycieczki. Tu każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego, a różnorodne atrakcje sprawią, że każdy – bez względu na zainteresowania – będzie mógł tu w przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat kultury oraz historii tej części Polski.